Počasí dnes7 °C, zítra10 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

Touha politiků danit je nekonečná. Budeme platit za Wi-Fi?

Systematicky šetřit, to ne! Ale využívat pozici síly (závazné a vymahatelné zákony) k hledání dalších cestiček, jak nám z kapes vytáhnout další peníze ve formě nových daní, na to jsou naši politici a jejich úředníci snad nejlepší na světě. Co jinak si myslet o návrhu začít zdaňovat Wi-Fi?

Ano, slyšíte správně. Zdaňovat Wi-Fi. Ačkoliv se - byť po vlně kritiky veřejnosti - k návrhu odmítavě vyjádřil Jan Mládek, šéf odpovědného ministerstva průmyslu a obchodu, zdaleka není vyhráno. A už jen samotná existence návrhu na zdanění bezdrátového připojení k internetu, jakkoliv se mě přímo nedotýká, mě jakožto daňového poplatníka přímo uráží.

Neškodně se tvářící dokument s názvem Strategie správy rádiového spektra, v němž se inkriminovaná daň objevila, totiž obsahuje návrh na stanovení poplatků za využívání radiových kmitočtů za frekvence v nelicencovaném pásmu. Právě v něm je poskytována bezdrátová síť (Wi-Fi). Dle Strategie by tyto poplatky (rozuměj daň) měly být uvaleny na subjekty, které používají nelicencované pásmo ke komerčnímu užití.

Jak upozornila MF DNES, odhadem by nová fiskální povinnost cílila zhruba na 1300 poskytovatelů Wi-Fi a desítky až stovky tisíc jejich klientů. Je totiž jasné, že prodražení nákladů poskytované služby formou daně by se od poskytovatelů služby Wi-Fi přeneslo do koncových cen. Fakticky tak „poplatek“ bude fungovat stejně jako daň uvalená přímo na zákazníky - firma si nesníží svoji ziskovou marži, ale zvýší ceny spotřebitelům. Ti za stejnou službu zaplatí víc, tj. zbyde jim méně prostředků na další nákupy.

Také vás napadlo, proboha proč by to někdo vůbec navrhoval? Kdo chce zdaňovat internet? Vysvětlení bohužel nemusí být jen v již popsané touze politiků zvyšovat daňové příjmy, z nichž si plní politické a osobní ambice. Jak na svém blogu upozornil internetový podnikatel a zakladatel webu Mobil.cz Patrick Zandl, podobná regulace by se náramně hodila do krámu těm, pro něž jsou lokální poskytovatelé bezdrátového internetu v městech a vesnicích velmi oblíbené a cenově dostupné služby, trnem v oku. Třeba operátorům. Že by vítr foukal odsud?

Zbývá už jen jediná otázka - co dál? Navzdory ujišťováním ministra průmyslu a obchodu o nesmyslnosti návrhu, nemyslitelném přijetí či o pouhé „interní“ diskusi na téma zdanění Wi-Fi poskytovatelů, je zpoplatnění nelicencovaných pásem součástí oficiálního dokumentu, který má namířeno do vlády. Ministerstvu financí určitě nebude proti dalšímu „oslíčku otřes se“ do státní pokladny nic namítat, a byť se na politické frontě mění situace každým okamžikem, momentálně to vypadá, že je do příštích voleb daleko. Voliči mají navíc velmi špatnou paměť...

Není proto vyloučeno, že se o nás opět bude jednou psát ve světovém tisku. Jako o zemi, která zdanila Wi-Fi.

Napsal Aleš Rod, Malostranská Drbna

Štítky daň, Wi-Fi, polici, bezdrátové připojení k internetu, Internet, Jan Mládek, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Patrick Zandl

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Badaxe Kocour

Nelicencovaných pásem je celá řada, internetoví provideři využívají obvykle 3 - 2,4; 5 a 10GHz. Pásmo je pak ještě rozděleno na řadu kanálů, takže v něm samozřejmě může fungovat více zařízení. Pro nelicencované pásmo je také omezen výkon daného zařízení. Samozřejmě že se to hodí některým firmám, Zkuste si třeba představit že nějaká firma nabízí internet za 500 - 750,- Kč měsíčně a ve stejném místě obdobnou službu nabízí jiná firma za 250,-Kč. Může být hezké, že vám ta dražší vypráví že její způsob je lepší a spolehlivější, když realita pro vás jako zákazníka je prakticky stejná a technické řešení vás jistě netrápí, jde vám prostě o to mít přístup na internet a jestli přistupujete kabelem, bezdrátem, nebo firma používá šamana woodoo je vám zcela fuk. Pak se samozřejmě stává, že zákazník od dražší firmy odejde k levnější. Já jsem třeba po letech odešel od O2 (nabídnutá cena se výrazně snižovala s datem odchodu) a dnes jsem zákazníkem bezdrátového připojení a za ty cca 3 roky, jsem nezaznamenal nějaké zhoršení oproti službě předchozí. Ne že by O2 byl špatný, ale dnešní poskytovatel je kvalitou stejný (z mého pohledu nepoznám rozdíl) a cenově výrazně levnější. Takže na tom že na zákon mohou tlačit firmy, kterým pevné linky jistě nepřibývají, trh mobily je nasycen a internetové služby díky cenám ubývají, něco asi může být.

Čtvrtek, 22. ledna 2015, 10:16Odpovědět

Emilián Vaněk

Není také nelicencované pásmo v oblasti modelařiny? Letadla,helikoptéry,auta,lodě - modeláři třeste se,pak přijdou na řadu domácnosti - dálková ovládání a co ještě drahý státe???

Čtvrtek, 22. ledna 2015, 09:46Odpovědět

Touha politiků danit je nekonečná. Budeme platit za Wi-Fi?  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.