Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jerusalem prodali debutové desky 10 tisíc kusů!

 
neděle, 6. července 2014, 12:14

Vítáme vás u nového seriálu Kultovní nahrávky budějcké scény! Jak už název napovídá, budeme se v něm věnovat regionálním deskám, které se zapsaly do historie, které se těšily velmi slušné popularitě, dodnes jsou uznávané a tím pádem nesmrtelné.

První volba padla na kapelu Jerusalem a jejich debut V kruhu, který v roce 1992 vyšel u firmy Monitor. Gothica, pop... Jerusalem byl přístupný hned na několika frontách a vlastně se ani není čemu divit, že začal spolupracovat s dalšími českobudějovickými akvizicemi, které stavěly na atmosféře a silných skladbách - Oceán a Shalom.

„Byla to krásná doba. Těsně po revoluci. Skvělé bylo to, že po roce 1989 najednou nebylo potřeba dělat přehrávky a kapely si mohly hrát kde chtěly a co chtěly. Na druhou stranu nástroje a vybavení se daly koupit pouze za hranicemi za valuty a valuty pořád nebyly běžně dostupné. Nakupovaly se u překupníků a hodně draze. Naštěstí se situace zásadně změnila a v současnosti si může pořídit použitelný nástroj každý,“ vzpomíná kytarista s pseudonymem Vfi, který v Jerusalemu hraje od začátku, tedy od roku 1988.

V kruhu vznikala ve studiu Citron v Ostravě. Tehdy u Radima Pařízka (bubeníka Citronu) natáčelo plno kapel. Jak dodává Vfi, podobně kvalitních studií v našich končinách příliš nebylo.

Vydáním u Monitoru se Jerusalemu otevřela cestu k většímu úspěchu. Po muzice byl hlad, fanoušci desky vykupovali po tisících. Prodej byl ale nakonec spíše zklamáním, a to i přesto, že je finální číslo dnes pro řadu skupin nedosažitelnou metou.

„Album vyšlo nejen na CD, ale i na magnetofonových kazetách a vinylu. Všeho dohromady se prodalo necelých 10 tisíc kusů. Na dnešní dobu velmi slušné číslo, ale tehdy to nebyl výsledek nijak mimořádný,“ říká Vfi.

V gothic žánru tehdy kapela příliš velkou konkurenci neměla. Jednalo se tedy o něco nového, co lidi přitahovalo. „Musím uvést XIII. Století. To je parta, která byla a je stylově mnohem čistější než my. My jsme krabičku gothic rocku vždycky naplňovali jen částečně. Hlavně textově jsme, a byli jsme, civilnější.“

Ačkoliv má deska dodnes kultovní status, a to také díky klipu k otvíráku Navždy s tebou, Jerusalem z ní hraje už jen skladbu Koloběh.

Otázkou je, proč se Jerusalem po skvělém debutu studiově odmlčeli. „My jsme na V kruhu navázali. Někdy v roce 1996 jsme měli připravený materiál na druhé album, ale nikdo z nás nebyl schopen vyřešit dohodu s vydavatelem. Každý měl svoje pracovní závazky a ty nás postupně umořily,“ vzpomíná Vfi. „Na několik let jsme úplně přestali hrát. Znovu fungovat jsme začali až po roce 2000, v roce 2004 sami vydali několik nových skladeb a druhou oficiální desku s názvem Tajná zahrada vydali u EMI až v roce 2011.“

V kruhu se dá dodnes na originálním nosiči sehnat, stačí se jen trošku porozhlédnout po internetu. Pokud jste se s ní ještě nesetkali, dejte jí šanci.

 


 

Kam dál?

Nová budova vědeckotechnického parku je před dokončením

úterý, 27. května 2014, 15:06

Uplynulo už více než půl roku od doby, kdy se Budějcká Drbna naposledy zajímala o průběh druhé etapy výstavby Jihočeského...

Drbna historička: Čeněk Pícha by slavil 93. narozeniny

sobota, 17. května 2014, 20:50

Budějcká Drbna vám přináší další díl svého seriálu Drbna historička, který se bude vracet k zajímavým okamžikům českobudějovické...

Drbna historička: Před 69 lety lidé oslavovali svobodu

sobota, 10. května 2014, 09:07

Budějcká Drbna vám přináší další díl svého seriálu Drbna historička, který se bude vracet k zajímavým okamžikům českobudějovické...

Drbna historička: Výročí narození Bohuslava Jeremiáše

čtvrtek, 1. května 2014, 13:51

Budějcká Drbna vám přináší další díl svého nového seriálu Drbna historička, který se bude vracet k zajímavým okamžikům...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.