Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město nejspíš bude muset poslat do provozu letiště další peníze. O prodeji podílu ale stále uvažuje

 
úterý, 17. září 2019, 07:09

Město nejspíš nestihne letos projednat případný prodej podílu v akciové společnosti Letiště České Budějovice. Znamená to, že bude muset poslat do provozu další peníze. Už v červnu upozornil opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS) na to, že Jihočeský kraj počítá se zasláním 72 milionů korun. Na konci srpna primátor města Jiří Svoboda přiznal, že částka je pro město neúnosná.

Město iniciovalo jednání na téma letiště se zástupci kraje. Toho se účastnili Martin Kuba (ODS), Jiří Svoboda (ANO) a za kraj náměstci Josef Knot (TOP 09) a Jaromír Novák (ČSSD). „Na jednání byl přítomen i zástupce České spořitelny, která pro Jihočeský kraj připravuje výběr strategického partnera. Dostali jsme informace, že před několika dny byla uzavřena smlouva mezi krajem a zhotovitelem, kdy zhotovitel má 120 dní na to, aby zpracoval dokument, kde bude popis letiště, popis rizik, která přináší budoucí možný provoz nebo hledání strategického partnera. Mělo by dále obsahovat seznam těchto možných partnerů,“ popsal primátor Jiří Svoboda.

Město možná prodá svůj podíl na letišti. O budoucnosti společnosti jednalo s krajem

středa, 21. srpna 2019, 19:34SpolečnostČeskobudějovicko
 

Město možná prodá svůj podíl v akciové společnosti Letiště České Budějovice. Podle primátora Jiřího Svobody je to nejpravděpodobnější varianta, jak vyřešit situaci kolem společnosti. Už v pondělí město uvedlo, že finance, které by měly do letiště...

 

V říjnu by podle primátora mělo následovat oslovení doporučených partnerů, ze kterých by se měli vyprofilovat ti nejnadějnější. Zhotovitel by měl následně Jihočeskému kraji doporučit, jak postupovat. Firma podle primátora pracovala v obdobné věci pro letiště v Brně a další zahraniční letiště.

Dotování dalších sedm let?

Jednání podle primátora ale nepřineslo optimistické informace. Zástupce spořitelny vlastně řekl, že teprve po nějakých sedmi letech, když to všechno půjde optimálně, se dá očekávat, že by letiště nebylo čistě dotační záležitostí,“ řekl Svoboda.

Informace potvrdil i opoziční zastupitel Martin Kuba. „Město se musí zamyslet nad tím, jestli chceme být ještě třeba sedm let v pozici, kdy budeme do letiště posílat 30 nebo 40 milionů, a v tomto roce možná až 70 milionů, jako provozní investiční a neinvestiční dotaci,“ řekl. Podle něj je nutné si uvědomit, že vložené prostředky do společnosti automaticky nezvyšují její cenu.

Ačkoliv město o prodeji uvažuje a nechce do letiště posílat další finance, letos k žádným zásadním změnám pravděpodobně nedojde. Je tedy nutné počítat s tím, že společnost bude město něco stát i příští rok. „Budeme muset zajistit, aby se společnost nedostala do insolvence. Bude to složitá debata, která by se ale měla vést rychle. Protože pokud budeme chtít podíl třeba v polovině příštího roku prodat, musíme vědět, jakou částku tam musíme poslat, a jestli je opravdu nezbytných celých 70 milionů korun,“ uzavřel Kuba.

Jihočeský kraj projevil o odkoupení podílu města zájem. „Zdůvodnění je takové, že jednomu akcionáři se bude snáze jednat o budoucnosti a rozvoji letiště,“ řekl primátor. Problémem ale může být na cena. Na té se město s krajem totiž zatím nedohodlo.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Pravidla pro chov psů se asi opět zpřísní

pátek, 13. září 2019, 14:52

Pravidla pro chov psů se asi opět zpřísní, hlásit veterinární správě bude třeba chovy od tří a více fen. Nyní tato povinnost...

Vizuální smog trápí i Budějce. Regulace reklam není jednoduchá, není...

čtvrtek, 12. září 2019, 07:11

Reklamou přeplněné centrum Budějc, ale i další části města. Někteří lidé vizuální smog podle svých slov nevnímají. Podle...

Inspekce pokutovala firmu Orlík nad Vltavou za lesní hospodaření

úterý, 27. srpna 2019, 07:02

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 200 tisíc korun firmě Orlík nad Vltavou kvůli špatnému hospodaření v...

Myslivci chtějí, aby vlk přestal být přísně chráněné zvíře

pondělí, 26. srpna 2019, 20:01

Myslivecká komise Agrární komory (AK) České republiky doporučuje, aby v novele zákona o myslivosti byl vlk přeřazen z kategorie...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.