Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspekce pokutovala firmu Orlík nad Vltavou za lesní hospodaření

 
úterý, 27. srpna 2019, 07:02

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 200 tisíc korun firmě Orlík nad Vltavou kvůli špatnému hospodaření v lesích. Firma bez povolení vykácela linii dlouhou 1990 metrů. Společnost se proti sankci odvolala k ministerstvu životního prostředí, které její odvolání zamítlo. Pokuta je tak pravomocná.

Problém vznikl v listopadu a prosinci 2014. Když společnost stavěla plot obory, vybudovala podél plotu cestu, která je v některých místech široká deset až jedenáct metrů. V místě vykácela veškeré stromy, na což neměla povolení. Firma vykácela linii dlouhou 1990 metrů, vznikla nesouvislá odlesněná plocha s rozlohou 1,55 hektaru.

„Jde o to, že když se udělá mezera široká osm až jedenáct metrů tím, že se odstraní les, vznikne jakoby nová stěna lesa, a to je potom náchylnější k napadení od kůrovce. Potom tam má vliv vítr, námraza... Ten les je v tom místě potom zranitelnější," řekl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.

Firmu Orlík nad Vltavou stoprocentně vlastní rodina Schwarzenbergů, jednatelem je Jan Schwarzenberg. Spravuje celý movitý i nemovitý majetek Jana a Karla Schwarzenberga v Čechách, jak uvádí na webu. Má 125 zaměstnanců, spolupracuje s 80 živnostníky a firmami. Na vyjádření firmy pro ČTK čekáme.

V Jihočeském kraji ČIŽP loni uskutečnila 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za 8,02 milionu korun. Nejvyšší, 350 tisíc korun, podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V Česku udělala loni ČIŽP 16 572 kontrol, vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu korun. Nejčastější bylo porušení zákona v nakládání s odpady.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Myslivci chtějí, aby vlk přestal být přísně chráněné zvíře

pondělí, 26. srpna 2019, 20:01

Myslivecká komise Agrární komory (AK) České republiky doporučuje, aby v novele zákona o myslivosti byl vlk přeřazen z kategorie...

Odstranění zábradlí stavební úřad nedoporučil. Není to závazné...

pátek, 23. srpna 2019, 16:03

Jen málo činů radnice vyvolalo tolik reakcí, jako odstranění části zábradlí u slepého ramene Malše. Nejdříve se lidé obávali, že...

Místo jedné haly dvě. Město uvažuje o stavbě dalšího sportoviště

středa, 21. srpna 2019, 15:29

V Budějcích by mohly během tří let stát dvě sportovní haly. Město po problémech, které se kolem stavby nového multifunkčního...

Část modrého loubí z Pražské třídy zmizí. Co bude se zbytkem zatím...

čtvrtek, 25. července 2019, 07:03

Původní plán zněl zrekonstruovat. Teď se ale vše mění. Modrý strašák z Pražské třídy jen tak nezmizí. Odstraněna by měla být část...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.