Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Petice proti uzamčení zámecké zahrady jde na ministerstvo. S uzavřením nesouhlasí ani kraj

 
pátek, 26. dubna 2019, 07:03

Petice, která bojuje proti zavření části zámecké zahrady na Hluboké, poputuje na ministerstvo kultury. Ministru Antonínu Staňkovi ji předá hejtmanka Jihočeského kraje, která, společně s celou radou, s uzavřením prostor nesouhlasí. Do zahrady se teď po páté hodině odpoledne nikdo nedostane. Podle kastelána Martina Slaby je to jediné řešení, jak omezit vandalismus v blízkosti zámku.

S uzavřením dolní zahrady u hlubockého zámku nesouhlasí ani rada kraje. „Zahrada byla vždy otevřená, lidé se mohli procházet kolem zámku a mohli si užívat tohoto romantického prostředí. Stejně jako památky, tak i zámecké zahrady jsou dědictvím našich předků a neměly by být před námi uzavírány,“ řekla hejtmanka Ivana Stráská.

ČTĚTE TAKÉ: Dolní zahrada na Hluboké zůstane zavřená. Zvažuje se uzavření i zahrady před zámkem

Dolní zahrada je lidem přístupná jen do pěti hodin. Potom se brána zamkne a lidé mají smůlu. Nepodívají se tam ani ti, kteří mají domluvenou prohlídku zámku. „Musíme zahradu chránit před nočním vandalismem. Lidé absolutně nerespektují cesty. Ničí unikátní dřeviny a záhony. Létají tam v noci s drony, hrají fotbal, zapalují ohně, koupají se v kašnách. Těch důvodů je strašně moc,“ řekl v únoru kastelán Martin Slaba.

Petice, kterou lidé podepisovali jak na internetu, tak i ve fyzické podobě v knihkupectví na Hluboké, teď poputuje k ministrovi kultury Antonínu Staňkovi. Jeho vyjádření se nám nepodařilo sehnat.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Rada Jihočeského kraje je proti zonaci Šumavy. Nejpřísnější režim má...

pátek, 29. března 2019, 10:02

Rada Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nového členění území šumavského národního parku do zón. Vadí jí narůstající prostor...

VIDEO: Smrt v přímém přenosu. Budou na českých jatkách kamery?

čtvrtek, 28. března 2019, 11:35

Kampaň Chci znát pravdu pořádaná sdružením Zvířata nejíme má jeden hlavní cíl. Prosadit zavedení kamerového systému na českých...

Hala se o dva až tři roky posouvá. Vnímám to jako velký krok zpět,...

středa, 27. března 2019, 07:07

O novou halu stáli hlavně budějčtí volejbalisté. Ta současná totiž neodpovídá požadavkům pro mezinárodní zápasy. V pondělí se ale...

Projekt haly je mrtvý, tvrdí primátor. Multifunkční centrum se ani...

úterý, 26. března 2019, 07:05

Ani v tomto roce se Budějce v kauze bourání Sportovní haly a výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka posunu nedočkají. Hnutí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.