Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Spor o Krajinskou ulici: Doprava do centra nepatří, zlobí se vlastníci historických domů. Je to ve světě běžná praxe, namítá radní

 
pondělí, 13. listopadu 2017, 14:01

Někteří vlastníci historických domů v centru Českých Budějovic odmítají zavedení linky městské hromadné dopravy do centra krajského města. Podle předsedy Sdružení majitelů domů Karla Pražáka radnici tak možná čeká i soudní spor. Majitelé nemovitostí se především obávají o bezpečnost lidí, kteří pěší zónou chodí, a také o statiku objektů, když v jejich blízkosti jezdí vozy s vyšší tonáží.

„Autobus v pěší zóně v Krajinské ulici ohrožuje památky a bezpečné napojení nemovitostí na provoz. A především, což je to nejzásadnější, ohrožuje chodce. Lidé musí před autobusem uskakovat. Pěší zóna je přece pro lidi, ne pro dopravu,“ říká naštvaně podnikatel Karel Pražák za zhruba dvacetičlenné sdružení.

To dlouhodobě usiluje o to, aby v historickém centru byla zachována pěší zóna a ta byla modernizována. „Největší ubytovací kapacity jsou na Pražském předměstí, to znamená, že nejpočetnější příliv chodících turistů do centra je právě Krajinskou ulicí. A lidé jsou zaskočení tím, že do nich najíždí v pěší zóně autobus jako do hejna hus. Nedovedu si to vůbec představit v plné letní sezoně, kdy je centrum nacpané návštěvníky. A co pak o adventu, který je za dveřmi,“ říká Karel Pražák s tím, že všude jinde se památková rezervace, do níž právě patří i historické centrum Českých Budějovic, uklízí. „Nechává se tam jen zlomek dopravy s malými vozidly. A u nás se mezi památky, do úzkých uliček s mělce založenými nemovitostmi, pustí těžká doprava,“ dodává předseda sdružení.

Ten zároveň připomíná, že existují podklady a je k dispozici studie k rekonstrukci Krajinské ulice jako moderní pěší zóny. Studie vznikla na základě spolupráce města a požadavků obyvatel. Na jejím základě se mělo zcela zneprůjezdnit centrum Českých Budějovic, kterým jezdí přes dva tisíce aut denně. Udělat z něj odpočinkové místo se spoustou zahrádek, nejen pro místní, ale i pro turisty a návštěvníky.

Podle náměstka českobudějovického primátora Františka Konečného, je ale opak pravdou. „Všude v republice, Evropské unii i ve světě je běžné, že pěšími zónami je vedena městská hromadná doprava. Dokonce se to i doporučuje. Právě tím se totiž omezí nájezd aut do centra. Jeden autobus nahradí deset osobáků,“ vysvětluje Konečný, který zavedení linky městské hromadné dopravy do centra Českých Budějovic považuje za naprosto pohodovou záležitost.

„Ovšem, linku městské hromadné dopravy schválilo v rámci aktualizace integrovaného plánu dopravy zastupitelstvo. Není to můj výmysl. A tak není ani v moci jedince, aby to mohl změnit. Pro zavedení autobusové linky byli kromě dvou zastupitelů, kteří se zdrželi hlasování a vyjma těch, kteří na zasedání nebyli, všichni ostatní. A to napříč spektrem všech politických stran, takže to není ani výmysl jedné strany či jednotlivce,“ tvrdí náměstek českobudějovického primátora František Konečný.

Vybírali z dvanácti variant

Podle náměstka bylo ve hře až dvanáct variant, kudy vést dopravu. „A tato jediná, od záchytného parkoviště v Jírovcově ulici přes Krajinskou na náměstí, byla jedinou, která měla smysl. Až budou k dispozici elektrobusy, to by mělo být v polovině příštího roku, linka bude pokračovat z náměstí ulicí Karla IV. a Žižkovou dál k nádraží, kde se bude rozdvojovat. Jedna povede k nemocnici a druhá obslouží Havlíčkovu kolonii, včetně Polikliniky Jih z druhé strany. Opravdu jsme pečlivě zvažovali všechny varianty a tohle byl jediná, která splňuje to, co se od ní očekává. Dostat se rychle do centra města ze záchytného parkoviště. A Krajinská ulice je v celé své délce ideální pro průjezd busu,“ vysvětluje Konečný.

Náměstek také podotýká, že ulicemi v centru města kdysi jezdily několikatunové tramvaje. „Co pamatuji, od roku 1961, tudy nikdy doprava nevedla. Na začátku osmdesátých let tady byla vyhlášena městská památková zóna, která je zapsána ministerstvem kultury. nikdy sem stoprocentně žádný vjezd nebyl. Historicky, pokud sem jezdila hromadná doprava do centra, tak to bylo ulicí U Černé věže nebo Kanovnickou. To ale skončilo zápisem památkové rezervace,“ vyvrací náměstkovu připomínku Karel Pražák.

Náměstek Konečný také připomíná, že o záměru pustit do centra linku MHD všichni věděli dlouho dopředu, že proběhlo nejméně šest jednání, speciálně se zabývajících touto tématikou. „Vysvětlovali jsme všem, co potřebovali vědět, co jim bylo nejasné. A nikdo nic zásadně nepřipomínkoval. Naopak, mnozí lidé z Jírovcovy ulice záměr kvitovali, že se konečně dostanou do města busem. To si sdružení vzpomnělo a probudilo se až teď, kdy si všimlo, že Krajinskou jezdí linka? Teď budou někteří záměr bojkovat,“ dodává náměstek.

„Náš postoj je jasný. Není pravda, že bychom něco blokovali, bojkotovali. Chceme a vyzýváme k tomu, aby Krajinská ulice byla zrekonstruována do podoby, která je obvyklá po celé Evropské unii. Aby to byla krásná historická obchodní ulice s pěší zónou pro lidi,“ podotýká Pražák.

Podle vlastníků nemovitostí došlo ke zneužití správního řádu

Podle zástupců vlastníků dotčených nemovitostí právě jim nebylo předem umožněno se k nastalé situaci vyjádřit jako dotčeným osobám.

„Když nebyla dosud protlačena opatření obecné povahy trvalého charakteru týkající se nové linky MHD do centra Českých Budějovic, která jsme napadli námitkami, tak bylo vydáno urychleně opatření obecné povahy přechodné úpravy provozu právně pochybným způsobem, který znemožnil dotčeným vlastníkům nemovitostí se k tomuto opatření vyjádřit před jeho vydáním. Je to zneužití správního řádu,“ komentují okolnosti, za nichž došlo ke změně dopravního značení mimo jiné i v Krajinské ulici.

„Podnikáme kroky a učiníme vše pro to, aby nám nebyla sebrána pěší zóna, aby lidi z Krajinské a potažmo z centra města nevytlačovaly třeba autobusy. A jsme odhodlaní to řešit třeba i soudní cestou,“ tvrdí Karel Pražák s tím, že je to zájem většiny obyvatel. „Jen se zeptejte kohokoliv, nikomu se busy projíždějící Krajinskou a dalšími úzkými ulicemi centra Budějc nelíbí,“ dodává předseda sdružení.

 


 

Kam dál?

Wave Sport připravil na Den boje za svobodu a demokracii speciální...

pondělí, 13. listopadu 2017, 06:34

17. listopad. To je heslo, jež budou potřebovat ti, kteří o svátečním pátku zamíří do Wave Sportu na Rudolfovské třídě v Českých...

Volejbalisté Jihostroje přišli o Ligu mistrů ve zlatém setu

neděle, 12. listopadu 2017, 21:46

Bitvu o Ligu mistrů Jihostroj České Budějovice dnes, v neděli 12. listopadu, večer před domácím publikem prohrál. I když...

FOTO: Hejtmanka Stráská během Dne válečných veteránů zahájila výstavu...

neděle, 12. listopadu 2017, 14:02

V sobotu 11. listopadu, u příležitosti připomenutí Dne válečných veteránů, zahájili hejtmanka Ivana Stráská, její náměstek pro...

Zraněný muž schytal v baru ještě pár ran navíc

neděle, 12. listopadu 2017, 12:12

Značně podnapilý návštěvník jednoho z barů na Žižkově třídě skončil v sobotu 11. listopadu nad ránem v rukou zdravotníků. Při...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • To je Beny, řekl muž kolemjdoucímu mladíkovi...

  • Do budějckého babyboxu někdo odložil...

  • Archeologové našli u Starých Hodějovic...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman omilostnil handicapovaného muže, který neplatil alimenty

Prezident Miloš Zeman udělil milost postiženému muži, který si měl odpykat rok vězení. Zároveň zastavil mužovo trestní stíhání vedené kvůli opakovanému zanedbání povinné výživy. Zdůraznil, že prezident svým rozhodnutím nijak neomlouvá neplatiče alimentů.

Znáte pravidla užívání parkovišť K+R? Ne každý je respektuje

Zkušenosti strážníků a policistů ukazují, že rodiče pravidla užívání parkovišť K+R před školami v naprosté většině nedodržují. Buď je neznají, nebo se chovají bezohledně k ostatním. V době před začátkem vyučování parkují na chodníku, ve druhých řadách, na přechodech pro chodce a podobně. Místo, aby děti pouze vyložili a odjeli, doprovází je do školy a někteří i čekají, až jim potomek zamává z okna.

Počet černých pasažérů v Praze klesá, pokutu za půlku využily tisíce lidí

Už 4 539 cestujících, kteří cestovali pražskou veřejnou dopravou bez platné jízdenky, využilo možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu. Podmínkou je, že si zároveň koupí roční předplatní kupon za 3 650 korun. Pokuta za půlku funguje už rok, poprvé si o ni mohli říct cestující 23. října. Počet černých pasažérů v Praze podle prvních čísel letošního roku výrazně poklesl. Naopak zájem o roční kupony neustále roste.

 
 
-->
-->