Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

(NE)OBYČEJNÍ: Lidi zapomenou, co jsi udělal nebo řekl, ale budou si pamatovat, jak se u toho cítili, říká DJ Ramel

 
úterý, 4. prosince 2018, 21:55

Jen těžko bychom ve městě hledali někoho, kdo nezažil nebo nebyl na party s Ramelem. Asi nejznámější budějcký DJ je na scéně zhruba dvacet let. Většinou z jeho ruky uslyšíte r‘n’b nebo funky. Skvěle si ale umí prohrát i s housem. Neumí hrát na žádný hudební nástroj a o notách slyšel možná tak na základní škole. Základem všeho je ale podle něj hudbu cítit, a to on umí.

Jméno Ramel vzniklo už na škole. „Měl jsem spolužáka z Dubaje, který mi pořád říkal, že vypadám jako jeho bratranec Ramel. To jsem býval tmavší, teď jsem spíš takový Sean Connery,“ začíná se smíchem. Když se později rozhodoval, jaké umělecké jméno si zvolí, padlo právě Ramel.

Už od malička věděl, že jeho život bude spjatý s hudbou. „Doteď si pamatuju kazety, které jsem poslouchal s rodičema v autě. Slyším to a nejednou to tam prostě je. Ale když mi volá drahá, ať koupím cibuli, tak to v hlavě neudržím a domu samozřejmě přijedu bez cibule,“ směje se.

Kdo by čekal umělce, který hraje na několik hudebních nástrojů a zapíše vám melodii v notách, pravděpodobně by se nedočkal. „Na tyhle věci nikdy nebyl čas. Neumím ani noty. Zahrál bych na piano jednou rukou možná Ovčáky, ale nejspíš úplně blbě. Já mám prostě jedinou výhodu, a to tu, že hudbu cítím. A to je můj dar,“ vysvětluje.

Na začátky svojí kariéry má hodně mlhavé vzpomínky. „Zaprvé se v té době dost hulilo (smích) a zadruhé už je to prostě fakt hrozná doba. První akce, na které si vzpomínám, jsou rapové mejdany, které se dělaly v New Yorku. A to je 15 až 20 let zpátky,“ vzpomíná.

Co vlastně zajistí, že party, kterou hraje, bude dobrá? „To se nedá určit. Můžeš mít skvělé zázemí, narvanej klub, ale když to tam není, tak to tam prostě není. A s tím nic neuděláš. Já se vždycky snažím, aby se lidé v klubu cítili dobře. Protože oni zapomenou, co jsi řekl nebo udělal, ale zapamatujou si, jak se u toho cítili. Je velký rozdíl odehrát dobře koncert, a nebo těm lidem udělat dobrou atmosféru,“ vysvětluje Ramel.

Lidé už podle něj do klubů za DJem tolik nechodí. „Dřív tomu tak určitě bylo, ale dneska jde na nás hudba ze všech stran. Lidi to jen filtrují,“ přiznává. Pořád se ale stává, že za ním chodí lidi a chtějí zahrát písničku „na přání“. „Znám DJe, kteří jsou v takové situaci hned nasraní. Ale to bych byl nasranej každý mejdan. To k tomu prostě patří a je to daň za tuhle práci. Když přijdou s něčím, co má smysl, tak proč ne. Kolikrát ale chtějí zahrát věci, který prostě nemám. Takže používám takové odbourávací věty jako "To chodíš na mejdan kvůli jednomu songu? Ne? No tak máme ještě tři hodiny na to, vymyslet něco jinýho… Dá se to prostě vždycky udělat i příjemně. Vždycky mě pobaví, když za mnou přijde týpek, že tam má skvělou buchtu, ať mu zahraju tenhle song. Od toho dávám vždycky ruce pryč a říkám mu, že jestli jí dostane je jen na něm a není to můj bussines," popisuje některé situace z práce.

Není žádným překvapením, že s přibývajícím věkem člověk zvládá každou party hůř a hůř. „Kdo mě zná z dřívějška, tak ví, že by nebyl mejdan, kde by nebyla party. Ale pak se to nějak zlomilo, přišly problémy a přestal jsem kalit. Teď více méně čtyři roky nepiju, když nepočítám drink jednou za rok. Nakonec jsem zjistil, že mi to ani nechybí,“ přiznává.

Novou etapu života odstartoval otevřením vlastního studia PROCIT. „Pár měsíců zpátky jsem si uvědomil, že každý mejdan vždycky přijde někdo, kdo si chce zahrát, chce to zkusit. No tak mě napadlo prostě otevřít „školu“, pak jsem si do toho přibalil nahrávací studio, takže jsem pořídil hodně slušný nahrávací mikrofon. Třeba rádia mají dost často problém zadat nahrání spotů. A pak připravuju ještě jednu věc, ale to ještě nechci pouštět ven,“ říká s úsměvem.

Ramel je ale kromě DJe také tátou dvou dětí. Jak vlastně vnímají jeho práci? „Dávají mi nálož (smích). Ví, co táta dělá a snad to i berou. Nechávám je v tomhle volně přemýšlet. Děti jsou nejupřímnější stvoření, vždycky řeknou, co si myslí. Nedávno přišel malej domu s tím, že ve škole napsal moje jméno. Tak říkám, jooo, tys napsal táta? A on na to, že ne, že přece Ramel,“ uzavírá se smíchem.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Mám štěstí, že se můžu věnovat tomu, co miluji, říká...

pondělí, 17. září 2018, 07:02

Eliška Brabcová je sympatická mladá blondýnka. Ve volném čase se věnuje psům, v práci prodává a vyměňuje autobaterie. Že to není...

(NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější život, říkají Eliška s...

čtvrtek, 16. srpna 2018, 21:11

Eliška s Daliborem jsou (Ne)obyčejný pár z Českých Budějovic. Před necelými třemi lety se jim narodila dcera Beátka. Není to...

(NE)OBYČEJNÍ: Opravdovému sportovnímu rybáři rybaření nikdy...

čtvrtek, 26. července 2018, 20:29

Rybaření je snad největší zálibou u nás, v České republice, a což pak v kraji rybníků. V jižních Čechách, snad každý kluk to...

(NE)OBYČEJNÍ: Boženě Moravcové z Budějc je sto jedna let. V...

středa, 4. července 2018, 20:23

Božena Moravcová z Českých Budějovic má v občanském průkaze napsaný rok narození 1917. Budějcká rodačka a patriotka recept na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista vyškolil českého řidiče

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče. Důvodem je jejich chování, které by v našich končinách bylo považováno za neetické a u našich západních sousedů za nezákonné. Oba řidiči si totiž natáčeli místo tragické nehody, ke které došlo v úterý u Norimberku.

PRŮZKUM: Dezinformací na českých webech před eurovolbami nepřibylo

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu. Podle něj se weby, které jsou známé šířením dezinformací, eurovolební kampaní významněji nezabývaly, pozitivně referovaly hlavně o hnutí SPD Tomia Okamury.