Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Situace na sídlišti Máj: Občanka vs. náměstek primátora

 
čtvrtek, 26. července 2012, 20:13

Budějcká Drbna je tu pro vás a kvůli vám, a proto vítá vaše náměty a názory. Jedním z nich je i podnět paní Jindry Votrubové, která nám na redakční email poslala dopis adresovaný náměstkovi primátora Českých Budějovic Miroslavovi Jochovi. Dopis zveřejňujeme v plném znění.

Vážený pane Jochu, v šestém čísle Novin českobudějovické radnice jsem si přečetla Váš článek o tom, jak nevděční jsou lidé na sídlišti Máj a odmítají obětavé snažení radnice, pokud se týká investičních akcí.

Poněkud jste si nevšiml, že hustota osídlení Máje je velmi vysoká. Na malém prostoru tu žije tolik lidí, jako v průměrném okresním městě. To vše bez odpovídající infrastruktury, možností sportovního a společenského vyžití. Nechci mluvit o tom, jaké s tím vznikají sociální problémy, ty Vás zřejmě nezajímají.

Ale k té nesolidaritě, kterou zmiňujete: jaký je Váš postoj ke sdružení, které brání používání mostu přes Malši v ulici Matice školské? I tam tvrdě prosazují sdružení místních občanů své zájmy na úkor ostatních obyvatel města. Oháníte se potřebami většiny, a kde je tedy ta většina, když je třeba odlehčit provozu na Lidické ulici?

Lidé, kteří žijí na Máji, jsou podle vás nesolidární a nevděční?! Oni mají svého životního prostoru, když ho spočítáte na jednoho obyvatele, výrazně méně a je snad logické, že se snaží si ho chránit.

Akce, které údajně pořádáte na revitalizaci, se mi mnohdy jeví jako zbytečné plýtvání městskými a tedy našimi penězi. A nesnažte se vykřikovat, že je zaplatila EU – naše peníze jsou v tom také. V některých lokalitách jste vyměnili chodníky, které byly kvalitní za ty ze zámkové dlažby, které se vlní a nejsou správně vysvahované. Vysázeli jste keře, které většinou zaschly.

Ale opravit chodník v podchodu pod silnicí Milady Horákové, na to peníze nebyly že? Až si tam zase nějaké dítě namísto rozbitých loktů zlomí ruce, velmi ráda půjdu svědčit o tom, že na kole se tudy dá jezdit s hodně velkými obtížemi, protože chodníky jsou propadlé v celé šířce až ke svodu do kanalizace.

Výstavba hřiště v ulici J. Bendy se také nevyvedla, protože projektanta nenapadlo použít do rámu dílce, které by byly odizolované, a tak se cinkání nárazů míče rozléhá do širokého okolí. Je to škoda, protože hřiště je opravdu hodně navštěvované, děti si tam hrají až do večera, a to je dobře. Ne ale pro toho, kdo bydlí v bezprostředním okolí.

Ale vraťme se k výstavbě komunikace, která má spojovat sídliště Vltava a sídliště Máj. Jak si myslíte, že je důvěryhodný slib radnice, že komunikaci nikdy nepředá do sítě krajských komunikací, když si s městskou výstavbou a plány dělá doslova, co chce? Jak je to dlouho, co jste v tichosti změnili nezastavitelné území u řeky Malše na vhodné pro zástavbu a hbitě schválili povodňové hráze?

Nedivte se pak, že obyvatelé sídliště nemají důvěru k vašim proklamacím, že obchvat nikdy sídlištěm nepůjde. Snažíme se chránit si alespoň tu trochu prostoru, kterou máme. Nemusíte nás kvůli tomu urážet a nazývat nás nesolidárními. Protože my na Máji jen nepřespáváme, my tu bydlíme. Na rozdíl od Vás.

Bc. Jindra Votrubová

O reakci Budějcká Drbna požádala náměstka Miroslava Jocha, který nám téměř vzápětí poslal své vyjádření, které, jak uvedl, zaslal i přímo paní Votrubové.

Vážená místopředsedkyně, chápu Vaše rozhořčení, ale myslím, že není tak úplně na místě. Svým článkem jsem rozhodně neměl v úmyslu urážet obyvatele sídliště Máj. Nechápu však, jakým právem mi podsouváte, že mě nezajímají „sociální problémy“, že slibuji nepředávat spojku kraji, a přitom svému slibu nedostojím, či že snad chci „vykřikovat“ ve věci evropských dotačních prostředků. Taková sdělení považuji za urážlivá.

Raději se ale budu držet věcné argumentace. Předně, ve věci investičních akcí, které máme údajně pořádat na revitalizaci sídliště Máj – Váš podnět předám příslušnému odboru, do mé kompetence totiž vůbec nespadá. Co se týče samotného projektu revitalizace – v době jeho schvalování jsem, jak jste si snadno mohla zjistit, nebyl ani já, ani ČSSD ve vedení města, takže v tomto případě je třeba se obrátit jinam.

Pojďme ale k samotné stavbě. Silnice, která propojí sídliště Máj se Strakonickou, umožní tamním obyvatelům snadný přesun a bude využívána především jimi. Argumentace tranzitní dopravou, zvyšující hlukové zatížení, je zcela lichá. Silnice, která by spojila ulici Milady Horákové s tahem na Český Krumlov, není vůbec aktuální, a to jednak z důvodu nedostatku finančních prostředků, a také kvůli nutnosti nejdříve vyřešit problém dálničního obchvatu Českých Budějovic právě proto, abychom vyvedli tranzitní dopravu z města.

Prosazování této stavby mě už stálo mnoho sil a činím tak proto, že jsem skutečně přesvědčen, že ji obyvatelé největšího českobudějovického sídliště opravdu potřebují. Vyhnou se tak totiž dlouhodobým dopravním zácpám na Husově třídě při své každodenní cestě za prací, nákupy a podobně. Mé přesvědčení vede v kontextu i dál. Mám konkrétně na mysli obyvatele sousedství ulice O. Nedbala, kterým by realizace komunikace výrazně ulehčila v místní dopravě na Máj.

Ano, chovám konzistentní postoj i ve věci Modrého mostu. V neposlední řadě nám naprosto chybí alternativní dopravní spojení, pokud by si neutěšený stav vozovky na O. Nedbala vyžádal opravu, pravděpodobně ani Vy byste nechtěla vzkázat obyvatelům v sousedství Branišovské, že k té řadě obyvatel sídliště Máj, co jim jezdí pod okny, přibude po dobu opravy řada dalších řidičů.

Závěrem by rád zopakoval, že Váš postoj chápu. Máte na něj plné právo. Má pozice jako zástupce města zcela logicky předpokládá, že budu vyvažovat zájmy i ostatních obyvatel, jakkoliv Vám toto prohlášení může připadat pouze proklamativní, realita je už taková.

S pozdravem
Ing. Miroslav Joch (ČSSD)
1. náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města

 


 

Kam dál?

Cedulku nepřehlédnete, pouze ten přístroj je neviditelný

čtvrtek, 14. června 2012, 07:50

Není to tak dávno, co Budějcká Drbna uveřejnila čtenářův snímek informační cedulky, která odkazovala na jistý objekt, umístěna...

FOTOFÓREK: Kam se ten objekt poděl?

sobota, 2. června 2012, 07:26

Minulý víkend vyrazil náš čtenář z Budějc na cyklovýlet po okolí. Se svojí rodinou zavítal mimo jiné i do Holašovic. Nestačil se...

Na Včelné se ztratily dvě kolie. Pomůžete je najít?

čtvrtek, 17. května 2012, 10:24

Budějcká Drbna vyzývá všechny své čtenáře o pomoc. Ve středu v podvečer se jedné z jejích čtenářek ztratily na Včelné dvě kolie...

„Městská vyhláška o chovu zvířat je víceméně na nic!“

pátek, 3. února 2012, 13:52

Budějckou Drbnu před nedávnem kontaktovala čtenářka s podnětem k veřejné diskuzi. Trápí ji totiž bezohlednost majitelů psů, se...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Na budějckém nádraží se předvečer...

  • To je strašná divočina. Kdo tohle vymyslel,...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Auto bez filtru od října neprojde emisemi

Hustý dým z výfuků aut výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší a útočí na lidské zdraví. Na vině jsou zejména dieselové motory se zaneseným, nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic. Od 1. října 2018 se změní způsob měření a kontroly emisí, auta s vysokou kouřivostí neprojdou.

Špion, který vám nesahá ani po kotníky. Co všechno o vás ví domácí robotický vysavač

Technologický pokrok čím dál více přibližuje utopický obraz budoucnosti, který může začínat i uvnitř našeho vlastního obýváku. Robotický vysavač čistí podlahy zatímco jsme v práci, v bytě zatopí termostat ovládaný přes mobil, nákupní seznam ohlídá chytrá lednice. Tohle pohodlí ale není bez rizika.

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.