Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Moped z Motoru se dostal do oblasti populární hudby

 
čtvrtek, 3. října 2019, 19:51

Dnes se v Drbně historičce zaměříme na výrobu mopedu, která se z Rakovníku přestěhovala do Motoru. Moped Stadion S 22 se stal nejoblíbenějším a nejpoužívanějším dopravním prostředkem do zaměstnání i za rekreaci pracujících. V roce 1961 se dostal i do oblasti populární hudby. V písničkovém klipu „Dva roky jezdím bez nehod“ byl hlavním účinkujícím moped a kabaretiér Jaroslav Štercl

Na snímku ze dne 1. května 1958 se na Senovážném náměstí (tehdy Stalinovo) míjejí prvomájové průvody. To bylo tak organizováno, aby se průvody míjely, čímž se mohly účastníci případně zdravit. Vlevo jedou mopedy Stadion, dole jde průvod vpravo. Rokem 1958 začala slavná doba mopedů Stadion, vyvíjených zprvu v Rokycanech, později v podniku Velo Stadion Rakovník, který byl k 1. dubnu 1958 začleněn do n. p. Motor České Budějovice.

V Rakovníku byly problémy s rámem mopedu a s hlučností (Finsko kvůli tomu odmítlo dodávku), čímž se výroba přestěhovala do našeho Motoru, přesněji do nově vytvořeného cechu 17, pro který byly uvolněny dvě haly v horním závodu. V hale č. 1 u železniční vlečky byla umístěna montáž, záběhové a seřizovací stolice, repas, kontrola a expedice. V hale č. 2 byla soustředěna výroba.

K jízdě na mopedu nebylo třeba mít řidičský průkaz, neplatila se silniční daň, na první převodový stupeň zdolával stoupání 22 procent a na druhý stupeň 8 procent. Dosahoval rychlosti i přes 40 kilometrů v hodině. Moped Stadion měl šlapadla, takže v případě nutnosti se na něm mohlo jet při vypnuté spojce jako na jízdním kole.

Moped Stadion překvapil. Politické orgány uvedly v roce 1962, že řada předností zařadila mopedy STADION rázem mezi jedny z nejpřednějších výrobků našich závodů. Pro jeho vlastnosti a velmi malou náročnost na údržbu se stal moped Stadion S 22 nejoblíbenějším a nejpoužívanějším dopravním prostředkem do zaměstnání i za rekreaci pracujících. Tento výrobek je dnes dovážen i do kapitalistických států, což potvrzuje jeho dobrou kvalitu. Za dva roky poté udělaly politické orgány kotoul a výrobu mopedů Stadion direktivně zrušili.

V září 1958 se s novými mopedy Stadion uskutečnila propagační jízda Maďarskem Rumunskem a Bulharskem. O této jízdě proběhl dokumentární pořad v televizi. Několik let se konaly závody mopedů na Kleť. Stadiony se zúčastňovaly terénních závodů a zkoušelo se s nimi jezdit plochou dráhu na Dlouhé louce. Další úspěšnou akcí  byla  cesta továrního týmu Motoru na trase Riga – Moskva – Astrachaň – Jalta – Kyjev – Riga. Od ústředního automotoklubu dostaly mopedy licenci na všechny motocyklové soutěže včetně mistrovství republiky.

Motor nabídl Motokovu, že je schopen dodávat také mopedy doplněné o tachometry, bzučáky a kapotovaná řídítka. Perspektivy mopedu byly velké. V letech 1958 až 1960 bylo kompletováno 40 tisíc lisovaného mopedu a 80 tisíc trubkového mopedu. Výhled pro rok 1965 byl 205 tisíc mopedů a dále uvádělo ministerstvo průmyslu 300 tisíc mopedů v roce 1970 a 500 tisíc mopedů v roce 1975. Politické orgány to ještě zdůrazňovaly, že na takový levný a pohyblivý dopravní prostředek pracující čekají. Údaje a stanoviska politiků jsou doložena.

V roce 1961 se náš moped dostal i do oblasti populární hudby. V písničkovém klipu  „Dva roky jezdím bez nehod“ byl hlavním účinkujícím moped a kabaretiér Jaroslav Štercl. Lehce na mopedu dojel Felicii a volal na řidiče zpěváka Milana Chladila: „Šlápni na to, ať nemusím brzdit!“ Na konci klipu Jaroslav Štercl dozpíval: „Bez nehod jezdit dovedu, tak stroj svůj vedu kupředu, vždy stejnou rychlostí a bez starostí, jen díky svému mopedu.“ Ono to vlastně tak bylo. 

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Archiv Jan Schinko
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: V Malých Benátkách povyrostly stromy, oáza to ale...

čtvrtek, 26. září 2019, 16:07

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na budějcké Malé Benátky. Víte, kde byly?Aa k čemu sloužily? V roce 1952...

DRBNA HISTORIČKA: Solné brance se říkalo Na Vraždě

čtvrtek, 19. září 2019, 17:11

Dnešní díl Drbny historičky se podívá na budějckou Solní branku. Dříve se jí říkalo Na Vraždě, protože v ní měli někoho zabít....

DRBNA HISTORIČKA: Místo za klášterem patřilo vorům a sokolská...

čtvrtek, 12. září 2019, 19:03

Jen těžko bychom dnes poznali sokolskou plovárnu, která stála za klášterem v roce 1921. Nevedla k ní žádná cyklistická stezka a...

DRBNA HISTORIČKA: Vědělo se, že nové divadlo nebude

čtvrtek, 5. září 2019, 18:57

Jan Schinko se dnes podíval na historii Jihočeského divadla. O plánech k nové budově, o boudě číslo jedna a o boudě čoslo dvě....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.