Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Samson na kašně krotí lva, nikdo ale neví proč

 
čtvrtek, 18. července 2019, 20:07

V dalším dílu Drbny historičky se podíváme na náměstí Přemysla Otakara II. Kašnu před rokem 1938 zdobily stromy tvarované do koule. Hlavní otázkou ale zůstává, proč máme na náměstí nahoře na kašně biblického Samsona krotícího lva.

Pohlednice vydaná před rokem 1938 (stojí např. již palác Fénix) ukazuje, jaké bývaly kolem kašny stromy v poslední fázi, než se náměstí nově vydláždilo keramickými špalíky. Stromy byly asi javory. Lípy nebo kaštany se takto do koule netvarovaly. Leda někde akáty (Nádražní, Pražská). Podle toho, že se stromy kolem kašny tvarovaly do koule, lze odvodit, že radnice měla správný záměr, aby nepřerostly vertikálu Samsona. To už by byl Samson v háji. Jako je dnes v háji čili v listnatém lese, náš staroměstský kostel.

Samson je sice výtvarné dílo, ale původně šlo o vodu do města. Současně na začátku 18. století se postavila městské vodárna a v ulicích města malé kašničky. Dřevěné potrubí se položilo z vodárny do města pod Malší. Jiná města si v tom čase na hlavním náměstí postavila mariánské sousoší nebo morový sloup. V Olomouci dokonce takový, že je zapsán v UNECO. Také v Praze na Staroměstském náměstí stál mariánský sloup. U nás jsme postavili jako dík za vyhnutí se moru mariánské sousoší mimo centrum. Přednost dostala voda pro město.

Přesně není zjištěno, proč máme na náměstí nahoře na kašně biblického Samsona krotícího lva. To nikde nemají. Samson byl silák, takže se odhaduje, že radnice naznačovala, myslela si to asi, že je také tak silná. Mohlo to být ale jinak. Autor Samsona sochař Josef Dietrich vytesal sochy podle zadání.

Na náměstí se právě koná trh. Poměrně malý, ale některé trhy zabraly celé náměstí. Vůbec technický zakladatel města rytíř Hirzo vyměřil před rokem 1265 velké náměstí pro velké trhy. Není vyloučeno, že tak velké náměstí (město mělo ve 13. století jen asi 3000 obyvatel) konzultoval s králem Přemyslem Otakarem II, který vše financoval.

Na rohu Radniční a Biskupské stojí od roku 1929 palác pojišťovny Fénix od stavitele Josefa Hauptvogela. Zajímavá stavba má dosti nízkou střechu. Zřejmě, aby nekazila radnici. V období 1. republiky se na bizarně dbalo, aby kupř. sokolovna nezastínila panorama města, Dlouhý most aby byl z téhož důvodu plochý. Okresní konzervátor a to ještě i za socialismu také usiloval o to, aby Fénix byl tmavý nebo šedý a pohledově tak nepřekážel  radnici. Fénix tlak ustál a už není tmavý.

Vedle barokní radnice vpravo stojí dům č. 2 z roku 1878, kterému se říkalo nová radnice nebo obecní dům. To byl původně renesanční dům U Tří korun z 2. poloviny  15. století. Radnice dům koupila v roce 1867 a roku 1878 nechala přestavět podle návrhu Thomase Schwarze. Vnitřně byl spojen se starou radnicí. Přízemí pronajímala různým soukromníkům, patro institucím. Název U Tří korun se později použil na hostinec U Adamců v Radniční ulici (po čase kabaret Avion). 

V přízemí sídlila až do začátku 50. let 20. století cestovní kancelář SCHRABAL. V roce 1936 byla v kanceláři Otomara Schrabala zařízena také cizinecká kancelář „Sdružení pro povznesení cizineckého ruchu v jižních Čechách“. Ještě v roce 1948 podporovala radnice cestování do Alp, což bylo za 1. republiky normální. Na místě bývalé synagogy proti zimnímu stadionu byla postavena turistická noclehárna v objektu, který trochu připomínal alpský penzion.

Otomar Schrabal se stal zástupcem společnosti ČEDOK, vedl autodopravu, organizoval sportovní akce a zdálo se, že to bude jako před válkou, kdy se sedlo na vlak a jelo se, bohatší do Išlu (Bad Ischl), ale nebylo.

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Archiv Jan Schinko
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Jan Neruda nazval Budějce Florencií mezi českými...

čtvrtek, 11. července 2019, 16:28

Původní náměstí nemělo konkrétní jméno. Říkalo se mu prostě Hlavní náměstí. První název přišel až v roce 1915, když ho německá...

DRBNA HISTORIČKA: Na stavbu divadla nebyly peníze. I přesto se...

čtvrtek, 4. července 2019, 16:51

Na Mariánském náměstí se v roce 1962 bourala Budějovická pivnice. Místo ní mělo stát nové divadlo. Na něj ale nebyly peníze. I...

DRBNA HISTORIČKA: Masné krámy z jiného úhlu pohledu

čtvrtek, 27. června 2019, 15:51

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Masným krámům. Tentokrát z jiného úhlu pohledu. Jeden čas byly považovány...

DRBNA HISTORIČKA: Kloboučnictví, Orion, Zubní lékař, Eso. To všechno...

čtvrtek, 20. června 2019, 16:34

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Haišmanův dům. V roce 1925 si v něm Josef Haišman otevřel...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.