Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Jan Neruda nazval Budějce Florencií mezi českými městy

 
čtvrtek, 11. července 2019, 16:28

Původní náměstí nemělo konkrétní jméno. Říkalo se mu prostě Hlavní náměstí. První název přišel až v roce 1915, když ho německá radnice pojmenovala Kaiser Franz Josef – Platz. Na fotografii je vidět jihozápadní kout náměstí. Víte, proč jsou v této části náměstí domy vyšší než jinde?

Na pohlednici vydané před rokem 1912 se představuje jihozápadní kout náměstí. V tom čase nemělo vlastní jméno. Bylo to Hlavní náměstí, Velké náměstí, v němčině Hauptplatz. Hovorově Plac nebo Na place. To znělo nelichotivé, poněvadž naše náměstí není žádný plac, nebo dokonce plácek, ale velkolepé, v půdorysu gotické, náměstí vyměřené technickým zakladatelem města rytířem Hirzem před rokem 1265.

Až v době 1. světové války dne 4. července 1915 pojmenovala německá radnice náměstí úředně na „Kaiser Franz Josef – Platz“. Je docela možné, že radnice  předpokládala, že c. k. Rakousko –  Uhersko válku vyhraje a v předstihu oslavovala. Potom dne 7. listopadu 1918 nová svobodná radnice určila název Náměstí Svobody. Pozdější jména hlavního náměstí se nijak moc nezkracovala jako v Praze Václavák, Karlák, Staromák, Štrosmajerák, Kulaťák, Tylák, Fügnerák apod.

Vpravo na náměstí postávají povozy s pytli. Mohly by to být třeba pytle brambor. Sedlák měl úrodu, naložil brambory a na náměstí je za dobrou cenu prodával, což by se dnes hodilo, zejména ta dobrá cena. Automobily na náměstí nejsou. Není přesná evidence z doby c. k., ale před rokem 1900 garážovaly ve městě asi jen dva automobily. Policie hlavně sledovala cyklisty, kteří museli mít osvědčení s fotografií. Později si hotely na náměstí pořídily omnibusy.

Vlevo na pohlednici stojí na jižní straně náměstí vyšší domy, než jinde. Byly postupně postaveny po roce 1868, kdy vypukl na Linecké silnici (přibližně v místech pozdějšího Wilsonova náměstí) katastrofální oheň, který se jihovýchodním větrem přenesl na domy v Široké, Biskupská a na náměstí. Na jižní straně náměstí vyhořel blok domů od Staré pošty přes Čedok, Dům umění, hotel Slunce a Čertíkův dům. Všechny domy bylo znovu postaveny, ale vyšší než původní.

Budějovice České jsou Florencií mezi českými městy venkovskými

Básník a spisovatel Jan Neruda, který město navštívil v roce 1890 a rozhlížel se po náměstí, napsal v Praze známý fejeton, v němž Budějovice České nazval Florencií mezi českými městy venkovskými. To znamená renesačními či toskánskými. Zrovna jižní strana náměstí však renesančně nevypadá. Zaujala ho jistě renesanční Černá věž, zvláště její toskánský ochoz podle Itala Vincence Vogarelliho. 

Poškozený dům hostince U Zlatého slunce nechal hned roku 1869 majitel Karel Čertík dostavět a zvýšit o dvě patra. Za Karla Čertíka juniora byl hostinec kolem roku 1880 již hotelem. Za nájemce hotelu Bedřicha Sandholce byl dům v roce 1912 přestavěn podle projektu Antonína Hübschmanna, který vytvořil na průčelí zajímavý secesní a kubistický dekor. Slunce tak bylo nejvýstavnějším domem na této straně náměstí. Byl to český hotel, na rozdíl od Zvonu. I korzo zde bylo české.

Hotel Slunce byl od roku 1910 výchozí a koncovou stanicí autobusové linky z města přes Lišov do Třeboně. Bedřich Sandholec zase zavedl pro hosty omnibus do hotelu Bellevue na Včelné. V hotelu se zařídily dvě restaurace Kufr a Paluba.  Vedle Slunce stojí Dům umění. Pohledově, když uvnitř celá léta působí či má působit na člověka umění, se to ani nezdá. V další domě býval Čedok. Dům má novodobý štít barokních tvarů. Na rohu Biskupské sídlila dlouho pošta, než si postavila vlastní objekt na Senovážném. Poštovní úředník František Miroslav Čapek vyhodil z okna Staré pošty dne 28. října 1918 symbol c. k. rakouského orla.

 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Na stavbu divadla nebyly peníze. I přesto se...

čtvrtek, 4. července 2019, 16:51

Na Mariánském náměstí se v roce 1962 bourala Budějovická pivnice. Místo ní mělo stát nové divadlo. Na něj ale nebyly peníze. I...

DRBNA HISTORIČKA: Masné krámy z jiného úhlu pohledu

čtvrtek, 27. června 2019, 15:51

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Masným krámům. Tentokrát z jiného úhlu pohledu. Jeden čas byly považovány...

DRBNA HISTORIČKA: Kloboučnictví, Orion, Zubní lékař, Eso. To všechno...

čtvrtek, 20. června 2019, 16:34

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Haišmanův dům. V roce 1925 si v něm Josef Haišman otevřel...

DRBNA HISTORIČKA: Stromy na náměstí a místo kašny pranýř

čtvrtek, 13. června 2019, 16:57

Stromy kolem kašny už nějaký ten měsíc zdobí budějcké náměstí. Zdobily ho i dříve, ale údajně se nelíbily jednomu známému...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.