Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Na stavbu divadla nebyly peníze. I přesto se Budějovická pivnice zbourala

 
čtvrtek, 4. července 2019, 16:51

Na Mariánském náměstí se v roce 1962 bourala Budějovická pivnice. Místo ní mělo stát nové divadlo. Na něj ale nebyly peníze. I přesto dal tajemník KV KSČ budovu zbourat. Dnes na tomto místě stojí parkoviště.

Na vzácném snímku přesně ze dne 10. února 1962 je zachyceno bourání historické Budějovické pivnice, v tom čase Metropolu, na Mariánském náměstí. Vpravo ještě stojí secesní dům biografu Grand, tehdy kino Lípa, na který přijde řada poté. V popředí stojí na malé refýži kandelábr veřejného osvětlení. Je to kandelábr klasický, má hlavu a patu, jako jsou dodnes např. v Paříži. Nemá-li dnešní pouliční vertikála patu, není to kandelábr. Jeden naštěstí na Mariánském ještě je.

V únoru 1962 byla, jako obyčejně, zima. Lidé byli buď v práci nebo doma, takže se politickým orgánům bouralo dobře. Není vyloučeno, že s tím počítaly (že se v únoru pohodlně bourá). Staroměstská škola byla také zbořena v únoru. Příkaz ke zboření Metropolu a Bio Grandu dal tajemník KV KSČ. Zachovalo se svědectví, uveřejněné v divadelním časopise po roce 1990, že tajemník po několika dotazech, má-li se skutečně bourat, rozkázal telefonem: „Ihned dnes začít bourat!“

Přitom byl těsně předtím informován bankou, že peníze na stavbu nového divadla nejsou a nebudou, což musel dobře vědět i bez toho, poněvadž ministerstvo kultury na divadlo peníze nemělo ani na několik pětiletek dopředu. Banka to dokonce postavila tak, že v žádném případě nebude případnou stavbu nového divadla financovat. Také nefinancovala a dodnes v tom prostoru nic není. Jen výtvarně nehodnotné parkoviště, byť bývá plné. Občas lokalitu vylepší provazolezci.

List Jihočeská pravda uvedl, že byla zahájena stavba nového Jihočeského divadla a dále, že začíná kus nové historie ve výstavbě města, na staveništi již rachotí vrtačky a nákladní auta odváží materiál z budov, které musí být odstraněny. Co si mysleli autoři projektů (sešlo se jich 48) lze odvodit z toho, že kolem roku 1950 se vraceli architekti a stavitelé v bujaré náladě přes dnešní Senovážné, kde stál základní kámen nového divadla z roku 1945 a svorně ho dovalili do Mlýnské stoky (byla tehdy otevřená). To již nebyl základní kámen celý, protože si lidi z něj odlupovali cihly na památku, ale držel, léta se pak válel ve stoce.

Budějovickou pivnici si postavil Měšťanský pivovar v roce 1877 na místě objektů někdejší střelnice ostrostřelců. Byla to okázalá stavba nepostrádající noblesu. Původně měla název Budweiser Bierhalle. Po 1. světové válce znovu otevřel pivnici dne 14. června 1919 Josef Metelec už jako kavárnu a restauraci Metropol. Působil tam ochotnický soubor Bozděch, šachový klub (přijel na simultánku i velmistr Aljechin), loutkové divadlo, kabaret Divadélko Praha, baletní soubor Lumír aj. Vedle stál první kamenný biograf ve městě –Grand (nepočítaje Royal Bio v Muzejní ulici, které bylo zčásti dřevěné). Ve středu náměstí byla výhybna tramvají.

V Metropolu později vznikl swingový a taneční orchestr Metropol pod kapelníkem Josefem Hořčicem. Grand Bio bylo v roce 1949 před začátkem podzimní sezóny přejmenováno na kino Lípa. Termín Grand se ale používal až do konce. Politická hurá akce znehodnotila Mariánské náměstí na nesourodou lokalitu. 

Pravé náměstí máme dnes vlastně jen Přemyslovo, trochu Palačák. Piaristické náměstím není (čela domů míří do ulic), Senovážné je neforemné, Švabinského je náves, Jiřího z Poděbrad je křižovatka, uprostřed Bratří Čapků je budova, neznámé je  Jungmanovano, Suchovrbenské je nějak Vrbenské a Wilsonovo bylo zlikvidováno.

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Jan Schinko
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Masné krámy z jiného úhlu pohledu

čtvrtek, 27. června 2019, 15:51

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Masným krámům. Tentokrát z jiného úhlu pohledu. Jeden čas byly považovány...

DRBNA HISTORIČKA: Kloboučnictví, Orion, Zubní lékař, Eso. To všechno...

čtvrtek, 20. června 2019, 16:34

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Haišmanův dům. V roce 1925 si v něm Josef Haišman otevřel...

DRBNA HISTORIČKA: Stromy na náměstí a místo kašny pranýř

čtvrtek, 13. června 2019, 16:57

Stromy kolem kašny už nějaký ten měsíc zdobí budějcké náměstí. Zdobily ho i dříve, ale údajně se nelíbily jednomu známému...

DRBNA HISTORIČKA: Rabenštejnská hradební věž byla místem pro těžké...

čtvrtek, 6. června 2019, 20:42

Rabenštejnská hradební věž byla dříve místem, kam se nikdo dobrovolně nehnal. Přízemí sloužilo jako vězení pro těžší zločince....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.