Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Balvan byl překvapením, čekalo se něco horšího

 
čtvrtek, 9. května 2019, 17:22

Skoro týden už stojí balvan u knihovny na novém místě. Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podíval na jeho historii. Co mělo stát místo balvanu a odkud byl?

Původně, podle projektu z roku 1973, měl stát v místě, kde ještě před týdnem trůnil balvan, obří monument v podobě kladiva a srpu. A vzadu, směrem k Malši, měl být usazen malý balvan. Podle skici projektantů měl tento malý balvan, spíše kámen, rozměry asi čtvrtiny velkého balvanu. V roce 1974 se od kladiva a srpu ustoupilo a navrhl se obrovský balvan, přičemž malý balvan se škrtl.

Ústně se šířilo, že balvan vyjadřuje pěst dělníků, což vyloučeno není, ale autorka balvanu akademická sochařka Jarmila Malátová vysvětlila, že balvan je skoro kulatý, tudíž představuje zeměkouli, stabilitu, pevné lidstvo a internacionální vědomí a spolupráci. Takto pojatý balvan byl přijatelnější, než betonové inflační srp a kladivo. Vlastně byl balvan překvapením, poněvadž se skutečně čekalo něco horšího. 

Balvan byl přivezen z Údolí u Nových Hradů v říjnu 1974 na dvou tankových valnících. Žulový balvan se odebral z Kozího vrchu (Geisbergu). Nepochází tak ze Šumavy, ale z Novohradských hor. Geiss je ve staré němčině koza. Oficiálně se okolnost, že domovem balvanu byl po tisíce let Kozí vrch, neuvádělo. Prezentovalo se, že pochází z Údolí. To je v pořádku, ale překvapilo, kdo byl stotisící návštěvník Muzea dělnického revolučního hnutí, čímž i balvanu.

V polovině roku 1977, tedy asi dva roky po otevření muzea, byl přivítán se všemi poctami v pořadí 100 000 návštěvník. Byl jím vedoucí brigády socialistické práce (BSP) státního statku Nové Hrady, úpravna krmiv Údolí. Že to byl právě vedoucí BSP a ještě z Údolí, odkud balvan pocházel, bylo přinejmenším podezřelé tím, že stotisícím mohl být reálně např. Josef Novák, nečlen BSP a ne z Údolí. To zřejmě ano.

V říjnu 1974 se váha balvanu uváděla 130 tun, později 114, 110 a 100 tun, až se pro jistotu uvádí, že balvan je stotunový. Tak velký balvan už by mohl mít s nadsázkou gravitační pole a podléhat teorii relativity. V roce 1990 se do balvanu obořily některé skupiny lidí, že může za všechno dosavadní, hrozili mu, že ho za to odvezou, ale balvan je nezávislý. Do balvanu není vidět, jen se zdá, že kdyby bylo po jeho, nestěhoval by se 23 metrů vedle kvůli problematické ploché přístavbě knihovny.

Stavba Památníku (název Muzeum dělnického revolučního hnutí je pozdější) byla zahájena dne 8. listopadu 1971 po okázalých oslavách tzv. Velké říjnové socialistické revoluce  (používaná zkratka VŘSR). Tehdy se ještě počítalo s malým balvanem. Zahájení bylo provedeno tak, že za účasti politiků a novinářů (dělníci nepřišli) vyhloubil bagrista slavnostně první kubíky zeminy pro síť hlavního vodovodu. Noviny uvedly, že pro mladého bagristu to byly nezapomenutelné chvíle. Jistě byly.

V roce 1977 architekti z institutu SÚRPMO (Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů) Malát, Řezníček, Sádek a akademická sochařka Malátová obdrželi v Praze za náš Památník (Muzeum dělnického revolučního hnutí) včetně balvanu cenu Antonína Zápotockého. Samozřejmě snažili se, ale z Prahy. Za druhé, nebylo dostatečně využito atraktivní místo bývalého Wilsonova náměstí a za třetí zrovna naše město nebylo zrovna historicky střediskem dělnického revolučním hnutí. Na Wilsonově náměstí se totiž plánoval nový Krajský národní výbor, městské lázně, špičkový výškový hotel, prvotřídní obchodní dům, něco jako v Praze Kotva apod., a najednou se vynořil Památník (MDRH).

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Jan Schinko
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Po delší době máme zase v historickém jádru města...

čtvrtek, 2. května 2019, 17:51

V dnešní Drbně historičce se Jan Schinko podíval na pivovary v Budějcích. Ve městě byly v polovině devatenáctého století dva....

DRBNA HISTORIČKA: Domy v Krajinské ulici

čtvrtek, 25. dubna 2019, 20:03

Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podíval na Krajinskou ulici. Konkrétně na domy, které v ní stojí. Našli jsme tam...

DRBNA HISTORIČKA: Jaroslav Hašek si v hospodách dobíral hosty. Léčil...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 18:51

V dalším vydání Drbny historičky se Jan Schinko vydal po stopách spisovatele Jaroslava Haška, respektive po místech, kde si dal...

DRBNA HISTORIČKA: Hašek pil v Budějcích pivo a rum. Dal si ale i...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 17:33

V dalším pokračování Drbny historičky se podíváme na spisovatele Jaroslava Haška. Kde všude v Budějcích pobýval, kam chodil na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.