Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Horký podzim 1938 v jihočeském pohraničí – 7. část

 
pondělí, 31. října 2016, 17:17

Dne 22. září 1938 došlo v jihočeském pohraničí k velké vlně teroristických akcí. Kritické situace využili předáci SdP ve Vyšším Brodě a odpoledne se dostavili na vyšebrodskou policejní expozituru k tajemníku Vanešovi a žádali společné hlídky ordnerů SdP a četníků, navrácení zabavených stranických materiálů, povolení vyvěšovat prapory s hákovým křížem a především odchod státní uniformované policie.

Na večer se předáci henleinovců vytratili do rakouského Leonfeldenu a zanedlouho se vrátili s čerstvými zprávami. Bývalý starosta Schumberger a nový starosta Schicha shodně Vanešovi tvrdili, že na rakouské straně čeká 3000 německých vojáků, kteří mají druhý den obsadit Vyšší Brod a všechna ryze německá území v okolí. Vaneš zprávě uvěřil, a začal rozesílat poplašné telegramy na nejrůznější úřady a vojenská velitelství. Když se navečer dověděl, že teroristé obsadili hraniční přechod Studánky a že jeho samotného chtějí údajně zajmout, psychicky nevydržel a se všemi státními policisty ustoupil z města. Kvůli Vanešovým poplašným zprávám, vyslal do Vyššího Brodu brzy ráno 23. září 1938 velitel 5. pěší divize vojenskou důstojnickou hlídku (se 40 vojáky), která zjistila, že ve městě je klid a ani v okolí se žádní němečtí vojáci nenachází. 23. září čekali vyšebrodští henleinovci až do dopoledních hodin na příchod německé armády, ale marně. Navečer byla vyhlášena mobilizace a po zákroku velitele praporu SOS, se 24. září 1938 do města opět vrátila státní policie. Toho dne opět fungovaly všechny úřady, ale město bylo jako po vymření. Jen málokdo vycházel ven, obchody byly zavřené, domy zabarikádované a všude vlály prapory s hákovým křížem, že Vyšší Brod připomínal spíše Norimberk během nacistického sjezdu. Toho dne byl do města vyslán kvůli demonstraci síly tzv. létací oddíl št. kapitána Uhlíka. Uhlík se dostavil na místní četnickou stanici, kam si nechal zavolat starostu města. Na ulici zatím zaparkovaly tři tančíky vz.33 a vojáci oddílu zaujali palebná postavení. Starostovi Uhlík nařídil odstranění všech praporů do 15 minut, jinak že budou odstraněny střelbou jeho vojáků. Starosta raději poslechl. Poté Uhlík s oddílem odejel k Rožmberku.

Další silná vlna útoků Freikorpsu na hranici přišla 28. září 1938. Boje se přenesly i do Vyššího Brodu, kde záškodníci začali střílet ze střech a oken. Obránci ve městě rychle ztratili přehled o situaci a nekoordinovaně začali ustupovat z města. Při ústupu byl těžce zraněn štábní strážmistr Ludvík Vindra zásahem do krku a padl vojín Petr Sládek. Teprve v říjnu bylo zjištěno, že Sládka henleinovci okradli o uniformu a místní farář jej pohřbil na vyšebrodském hřbitově. 29. září 1938 tlak henleinovců nepolevoval. Naopak byly hlášeny další přepady v celém pohraničí. Všechna družstva na jih od Vyššího Brodu ustupovala do města na levý břeh Vltavy, protože Vyšší Brod byl stále pod palbou a útočilo na něj asi 600 teroristů. Když před 6. hodinou ranní poslední družstva přešla dřevěný most a proti městu postupovali další skupiny Freikorpsu dokonce s muži SA a SS-VT, dal velitel úseku poručík Slavíček rozkaz hlídce četníků ke zničení mostu. Rozkaz byl proveden střelbou do tří sudů benzínu připravených u mostu. Druhý přechod přes řeku – provizorní lávka, byl přehrazen a propleten ostnatým drátem. Asi 50 sosáků zaujalo nové obranné postavení na levém břehu Vltavy v březovém hájku u statku Kravín. Zde byli sice pod palbou teroristů ukrytých v zalesněném svahu, ale sosáci je svou přesnou střelbou udržovali v uctivé vzdálenosti a kontrolovali zatarasenou lávku přes řeku a železnici. Ráno 30. září 1938 postřelovali henleinovci sosáky u Kravína již i kulomety z věže kláštera.

Velitel 31. hraniční oblasti se nehodlal smířit s tím, že by snad teroristé na Vyšebrodsku obsadili celý pravý břeh Vltavy. Neměl dost volných sil k zásahu na všech potřebných místech, ale rozhodl se tvrdě udeřit do místa nejkritičtějšího – Vyššího Brodu. K akci byla určena 31. cyklistická rota, toho času dislokovaná v Plané u Českých Budějovic, která se spojí s jednotkami SOS a bude podporována Improvizovaným obrněným vlakem 31. Velitel 31. cyklistické roty poručík Feigl měl k dispozici 215 mužů se 150 puškami, 45 pistolemi, 9 lehkými kulomety, 4 těžkými kulomety a větším množstvím ručních granátů. Poplach byl v Plané vyhlášen krátce po půlnoci 30. září 1938. V 1:00 rota vyrazila na 70 km dlouhý přesun. Brzy ráno z budějovické výtopny vyrazil improvizovaný obrněný vlak 31 (IOV31) pod velením štábního kapitána Salače.


Cyklistický prapor čs. armády v roce 1938​

Ráno vyrazili sosáci od statku Kravín na bodákový útok proti zalesněnému svahu nad řekou. Henleinovce zde opravdu zahnali, ale dostali se pod prudkou palbu vedenou kulomety od městského hřiště. V té chvíli se na místě objevil IOV31. Pozice teroristů byly u městského hřiště ostřelovány těžkými kulomety a 8mi centimetrovým dělem. IOV31 pokračoval v ostřelování dalších míst, odkud vedli palbu teroristé. Poté vyrazili ze svahů nad městem do útoku i muži 31. cyklistické roty spolu se sosáky. Při postupu do středu města se v prostoru křižovatky u kláštera dostali do palby kulometu z klášterní věže a dalších teroristů na střechách. Podle hustoty palby velitel roty odhadoval, že je v okolí rozmístěno asi 200 povstalců. Jednotlivé čety dál postupovaly do města, před nimi postupovali pátrači, kteří měli včas odhalit ohniska odporu. Jako pátrač se dobrovolně přihlásil také vojín Antonín Mejzlík (narozen 1. ledna 1916 ve Vlašimi, ženatý pekař a otec jednoho dítěte). Poté co se mu podařilo proplížit se přes křižovatku u kláštera a následně chtěl přeběhnout silnici, byl zasažen kulometem z věže přímo do srdce a byl na místě mrtev. Pro Mejzlíka rychle přiběhl vojín Karel Kácovský a byl zasažen do nohy. Krátce nato vojáci a sosáci vyrazili do prudkého útoku, při kterém v ulicích používali především ruční granáty. Teroristé se dali na útěk z města. Kulomet v klášterní věži umlčel až svými dělostřeleckými granáty IOV31. Když boj skončil, bylo ve městě nalezeno 17 zastřelených teroristů. Jaké byly jejich skutečné ztráty a kolik teroristů utrpělo zranění, není známo. Již za pár hodin ale dorazila neuvěřitelná zpráva – čs. vláda přijala mnichovský diktát a již druhý den má dojít k záboru hraničního pásma, do kterého spadá i Vyšší Brod. Město tak bylo znovu a již definitivně vyklizeno. Poslední družstvo SOS, které ve městě krylo ústup, ustoupilo 1. října 1938 ve 4 hodiny ráno pěšky až do Velešína. V německých vesnicích, kterými procházeli, již Němci jásali radostí, že patří k Říši, ale proti sosákům si už nikdo nic nedovolil.


Hrob Petra Sládka v rodném Čakově

Napsal(a) Jan Ciglbauer
 


 

Kam dál?

KAM ZA SPORTEM: Stolní tenisty čeká jihočeské derby, o další výhru...

pátek, 28. října 2016, 14:21

Další víkend je tady a my pro vás máme várku sportovních akcí, které se konají v jihočeském kraji. Důležité utkání čeká stolní...

Lannovka bývala do roku 1816 výpadovkou z města směrem Třeboň

čtvrtek, 27. října 2016, 19:50

Drbna historička je pravidelný čtvrteční seriál a ani dnes tomu nebude jinak. Historik Jan Schinko se nyní podíval na Lannovu...

Jihočeští hygienici mají za dva měsíce 17 případů žloutenky

čtvrtek, 27. října 2016, 17:45

Jihočeští hygienici evidují během září a října 17 nových případů onemocnění virovou hepatitidou typu A, tedy infekční žloutenkou....

Projekt Režim Ukrajina pomůže firmám s dlouhodobým nedostatkem...

středa, 26. října 2016, 16:02

Od loňského roku probíhá pod ministerstvem průmyslu a obchodu pilotní projekt Ukrajina, který je zaměřen na zaměstnávání vysoce...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Evropská komise nebude vyplácet dotace do vyřešení Babišova případu

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Prohlásil to dnes komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly v souvislosti s firmou Agrofert žádné dotace vyplaceny.

Pátrání po čtyřleté Marušce pokračuje. Matka se brání proti nařčení otce, redakce získala znalecký posudek

Policisté od pátku 7. prosince pátrají po čtyřleté Marii Žiškové. Podle jejich informací se dívenka nachází neznámo kde s otcem Vladimírem Žiškou. Ten v současné době rozesílá prostřednictvím organizace Family for Liberty tiskové prohlášení, ve kterém napadá matku mimo jiné ze sexuálního zneužívání a týrání dcery. Ve vyjádření matky Marušky, které redakce Olomoucké Drbny získala, však její máma popírá, že by k něčemu takovému docházelo. Navíc redakce získala znalecký posudek, ze kterého vyplývá, že Vladimír Žiška nemá předpoklady k výchově dítěte.

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.