Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Srpen 1968: Na vojenské vozy lidé i plivali a házeli flašky

Jeden z nejtěžších okamžiků československých dějin - vpád vojska Varšavské smlouvy – si dnes připomínají lidé po celé republice. Ačkoliv od této události uteklo již 48 let, pro mnoho lidí se stále jedná o živou vzpomínku. Jelikož jsme se vloni věnovali situaci v Budějcích, pojďme se mrknout na dobové zápisy z kroniky jiného města, třeba Českého Krumlova.

V Českém Krumlově kronikář píše o „hrozném překvapení“, které občané odsoudili. „Během dopoledních hodin bylo znemožněno vysílání pražského rozhlasu a televize a zprávy o průběhu událostí byly velmi sporé. Dobře fungovaly rozhlasové stanice České Budějovice a Plzeň. Jihočeská Pravda vytiskla pro své čtenáře zdarma tři vydání svých novin.“

Kronikář dále zmiňuje, že se v celém národě zdvihla vlna odporu proti „spojeneckým“ vojskům. „V Praze a v řadě jiných měst došlo ke střelbě, u nás byl během dne klid.“

Jako jinde i lidé v Krumlově protestovali psaným slovem. „Ve městě se objevily nápisy na dlažbě, na zdech domů a na budově MěNV, žádající odchod cizích vojsk a upozorňující, že tato vojska k nám přicházejí jako okupační.“

Jak se dalo předpokládat, lidem se v tak těžké chvíli nechtělo příliš pracovat, jednoduše řečeno - měli jiné starosti. Jednou z nich byly dostatečné zásoby potravin. Nikdo nevěděl, co se bude dít, a zda bude v nadcházejících dnech a týdnech jídla dostatek.

„V poledne houkaly sirény ve městě a auta a zvonily zvony na znamení protestu našich občanů proti okupaci. Lidé chodili po městě s tranzistorovými rozhlasovými přístroji a poslouchali rozhlasové zprávy.“

Celý den byli lidé v nejistotě, snad nikdo v Českém Krumlově pořádně nevěděl, co se kde děje. „Až do večera nebyla známa situace z největší části republiky a žádné cizí jednotky do našeho města nepřijely.“

První vojenské vozy dle slov kronikáře začaly přijíždět v noci. Otevřenou náruč však čekat nemohly. „Nikdo vozidla nevítal a naopak byly případy, že kdosi po nich plivl, hodil kamenem a lahví. Vozidla jela po objížďkové silnici směrem na Větřní a odbočkou směrem na Kaplici a dále Chvalšinskou ulicí směrem na Kájov.“

Zhruba ve tři hodiny v noci (22. srpna) vjelo na náměstí bulharské nákladní vozidlo, po kterém o dvě hodiny později následovaly ruské vozy. „V náhodných rozhovorech našich občanů s ruskými vojáky dali tito najevo, že účel jejich intervence v naší zemi ani jim není přesně znám.“

Kronikář také zmiňuje, že lidé odstraňovali směrovky na silnicích. Mizely také tabulky s názvy ulic, podniků a úřadů.

22. srpna na náměstí přijelo několik ruských tanků, které zaujaly výhrůžné postavení. Někteří lidé se však nezalekli a vojákům dávali najevo, že je ve městě nikdo nechce. „Na náměstí se shromáždila řada občanů, kteří svým neopatrným jednáním vůči vojákům mohli značně zkomplikovat situaci ve městě.“

Ve svých protestech Krumlováci nepolevili ani v dalších dnech. Po městě se dále objevovaly plakáty a nápisy, které mluvily jasně – odejděte z naší republiky.

Autoři | Foto Karel Svoboda | Zdroj Kronika města Český Krumlov

Štítky Český Krumlov, České Budějovice, Varšavská smlouva, Plzeň, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Srpen 1968: Na vojenské vozy lidé i plivali a házeli flašky  |  Historička  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.