Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat

Budějovický Majáles je fenomén

 
sobota, 12. října 2019, 12:58

Největší českobudějovický Majáles na světě. To je jedno z hesel, které vymysleli studenti, kteří organizují Budějovický Majáles. Je to slogan, který si dělá legraci z vlastní akce a jistě tím zaujal. Každopádně minimálně v České republice není žádný jiný.

Podívejme se, jak majáles probíhá v jiných částech republiky, například v Praze a v dalších krajských městech. Před několika lety se organizace chytli agentury a z Majálesu se stal čistě komerční event – prostě "obyčejný" komerční hudební festival, kterých jsou po republice desítky. Přijdete, poslechnete, zapaříte, možná potkáte pár známých, kteří měli na to dát několik stovek za české známé kapely. Nic proti tomu. Taky někdy na takový festival zajdu a nejsem sám. Ale přeci jen tam jdu kvůli některým interpretům. Jde tedy jen a pouze o poslech hudební produkce.

Vraťme se ale k Majálesu. Jsou to už stovky let, kdy se majáles stal jarním svátkem studentů a v jeho průběhu byla tolerována provokativní studentská recese. Později se k tradicím majálesu přidal průvod a volba krále majálesu. Šlo prostě o studentskou slavnost. Právě proto je ten Budějovický Majáles tak jedinečný. Je to skutečný studentský festival organizovaný samotnými studenty pro studenty a má status největšího neziskového festivalu v České republice. V tom tkví jeho hodnota. A na to můžeme být v Budějcích právem hrdí.

Letos poprvé jsem měl možnost nahlédnout do chodu Budějovického Majálesu a musím říct, že jsem byl ohromně překvapen. To nasazení a nadšení studentů, kteří tento svůj svátek sami připravují, je enormní. Rozpočet festivalu je v řádech stovek tisíc, což je v porovnání s těmi komerčními milionovými festivaly ohromný rozdíl. Ale tady si studenti (18-20 let) sami tvoří rozpočet celého festivalu a berou to skutečně zodpovědně. Navíc nikdo z nich za to nemá ani korunu.

Viděl jsem sice jen část velmi bohatého programu, který byl de facto pět dní v kuse celkem na třiceti scénách. A to proto, že se nejedná už jen o hudební festival. Studenti do programu zahrnuli také divadlo, filmy, přednášky, besedy, módní přehlídku, charitativní second hand a mnoho dalšího. Něco málo z programu se odehrávalo i u nás v Žižkárně, ale i to mi stačilo, abych nasál velké množství energie. Viděl jsem na vlastní oči ten jejich zápal, odhodlání a koncentraci na to, aby tenhle jejich svátek stál opravdu za to.

Sám se ve svých 34 letech cítím stále mladý a už i relativně zkušený. Zkušenosti jinak, než lety a praxí nezískám, a vím, že abych byl stále v obraze a udržel si krok s dnešní dobou, je potřeba se obklopovat mladými a jejich pohledem na svět. Proto jsem za tuto příležitost, alespoň částečně se na Budějovickém Majálesu podílet, moc rád. Je to ideální příležitost, jak pro studenty, tak pro naši i starší generaci. Studenti získávají s organizací takové události velmi cenné zkušenosti. Pro nás ostatní je to velmi cenný pohled na zapálení a myšlení dnešní mládeže.

Držím českobudějovickým studentům palce s organizací dalších ročníků tohoto fenomenálního festivalu a zároveň děkuji těm, kteří nám před Majálesem pomohli během jednoho měsíce připravit Žižkárnu do takového stavu, abychom mohli organizátorům tento prostor poskytnout.

Napsal Jan Mádl | Foto Dan Kubát
 


 

Kam dál?

Sečená, či nesečená prostranství

sobota, 21. září 2019, 08:36

Jistě jste jako i já v letošním roce zaznamenali, že v našem krásném krajském městě jsou plochy, kde je tráva spálena takříkajíc...

Konec noční zábavy v naší metropoli?

středa, 18. září 2019, 15:17

Stahují se nad Non-Stop podniky mraky, či se nic nezmění,

Blog: Žižkárna

úterý, 10. září 2019, 15:02

Po několika měsících nutkání jsem se konečně dokopal a začal psát blog. Témata budou různorodá, ale především by měla být o našem...

PLÁN ÚTĚKU: Konec s minulostí, odteď už jen Muklovinky. Víte, jak...

sobota, 10. srpna 2019, 15:53

Co tenhle článek píšu, je to přesně rok, co mě chytli po mém útěku. A řeknu vám, že se za rok změnilo sakramentsky moc věcí.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.