Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA VĚDÁTORKA: Dočkáme se sklizně brambor na Marsu?

 
středa, 15. března 2017, 17:11

Věda nabízí stále něco nového. Tento týden mě nejvíce zaujala zpráva o možnosti pěstovat v blízké budoucnosti brambory na Marsu a také o tom, jak obtížně se homo sapiens křížil s neandrtálci.

Brambory na Marsu? Možná už brzy …

Pamatujete na film Marťan? Astronaut Mark Watney (Matt Damon) ve filmu přežíval na rudé planetě především díky bramborám. Doposud se zdálo, že možnost pěstování brambor na Marsu je jen sci-fi, ale zdá se, že už brzy budeme mít odrůdu, která podmínky na této planetě zvládne, a to díky experimentu, který probíhá tady na Zemi.

International Potato Centre totiž s velkou úspěšností pěstuje brambory v hermeticky uzavřeném kontejneru, který napodobuje délku dne, atmosféru a teplotu, jaká panuje na Marsu. Jediným problémem spojeným s pěstováním brambor přímo na rudé planetě je tak zálivka. Tou totiž musí být pro tuto odrůdu voda bohatá na živiny.

Muži neandrtálci a ženy homo sapiens se křížili obtížně

Po dlouhé době snažení se vědcům konečně podařilo prozkoumat mužský chromozom Y neandrtálce a je jisté, že se od chromozomu Y moderního muže v mnohém liší. To, že se neandrtálci a homo sapiens křížili mezi sebou je známé už dlouho, ale nyní se ukazuje, že ženy homo sapiens a muži neandrtálci nejsou plně kompatibilní.

Výsledky výzkumu jsou velmi složité, ale ve stručnosti lze říci, že spermie neandrtálců obsahovaly látku, která v lůně ženy homo sapiens vyvolávala reakci, kvůli které se ze spojení zárodečných buněk jen velmi obtížně vyvíjely plody dětí – chapců. U dívek tento problém pravděpodobně nebyl.  

 


 

Kam dál?

DRBNA VĚDÁTORKA: Jíst či nejíst? To je oč tu běží

středa, 22. února 2017, 15:28

Dnes věnujeme Drbnu vědátorku zdraví. To je totiž to nejdůležitější, co máme. Na přetřes přijde otázka o ideálním množství...

NA ROZTRHÁNÍ: Konec roku v rychlém kroku aneb jak na Nový rok, tak...

úterý, 21. února 2017, 21:00

Když jste poprvé těhotné, přemýšlíte, jak se k tomu všemu postavit, v podstatě máte o mateřství zažitou představu, kdy dokonce...

NA ROZTRHÁNÍ: Tak tohle znamená mít děti

úterý, 14. února 2017, 20:11

Jestli jsme nebyli dva týdny nemocní, tak je to moc. Tentokrát začíná Míra, na kterého něco skočilo snad po pěti letech. „Ach jo....

Budějcká Drbna spojila síly s Jihočeským fotbalem

čtvrtek, 26. ledna 2017, 15:51

Budějcká Drbna a Jihočeský fotbal se konečně stali sourozenci! Nejsledovanější sportovní portál v regionu navlékl dres...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.