Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA VĚDÁTORKA: Jíst či nejíst? To je oč tu běží

 
středa, 22. února 2017, 15:28

Dnes věnujeme Drbnu vědátorku zdraví. To je totiž to nejdůležitější, co máme. Na přetřes přijde otázka o ideálním množství přijaté potravy a také o nadměrném hlavičkování ve fotbale.

Nejez! Budeš déle žít

Znáte to také? Když jste malí, babička má strach, abyste pořádně jedli, abyste nebyli hubení = nemocní. „Přidej si ještě pár knedlíků.“ Pokud jste babičku poslouchali, pak jste možná dopadli stejně jako autor tohoto článku. Mírná nadváha a najednou se na vás valí nová vlna rad. „Měl bys omezit tučné, neměl bys jíst v noci, neměl bys …“ A tak dále. Tak jak to tedy je? Jíst či nejíst? To je oč tu běží. I vědce trápila tato otázka a dlouho byli rozděleni na dvě skupiny. Jedna tvrdila, že omezení příjmu kalorií člověku prospívá, ta druhá samozřejmě přesný opak. Nyní ale došli ke shodě.

Podle nových výzkumů vše nasvědčuje tomu, že méně kalorií se opravdu rovná delšímu životu. Má to ale svá ale. Za prvé zatím je jen jasné, že člověk při menším přísunu potravy je déle zdravý. To ještě nutně neznamená, že bude déle žít. Druhou věcí, kterou je třeba ihned dodat, je fakt, že kalorie, které naše tělo dostává, bychom měli omezovat až ve vyšším věku. Nenechávejte tak své děti hladovět v domnění, že jim tím prodloužíte život. Naopak můžete jim velmi uškodit a navíc se v noci nevyspíte.

Může časté hlavičkování způsobit fotbalistům demenci?

Fotbal. Dost možná sport číslo jedna v České republice. Všichni ho mají rádi, mnozí ho hrají a pro některé je to smysl života. Nedílnou součástí hry jsou hlavičky. Vědce zajímalo, zda může časté hlavičkování mít nepříznivé účinky na hráčův mozek. Podle prvních výzkumů se zdá, že ano. Ale pozor vědci rychle dodávají, že potřeba další výzkum. Zkoumány byly mozky 14 hráčů, z toho šesti posmrtně. Většinou šlo o speciality hlavičkáře.

Podle výsledků se zdá, že časté hlavičkování může způsobovat degeneraci mozku, která vede k demenci. Podobná deformace byla už dříve zjištěna u boxerů nebo hráčů amerického fotbalu. Těm, kteří hrají fotbal jen rekreačně, prý ale demence s největší pravděpodobností nehrozí. Na to, aby váš mozek začal degenerovat, byste museli hlavičkovat mnohokrát denně a to pravidelně několik let. V ohrožení jsou tak především profesionálové. Sportem ku zdraví.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

NA ROZTRHÁNÍ: Konec roku v rychlém kroku aneb jak na Nový rok, tak...

úterý, 21. února 2017, 21:00

Když jste poprvé těhotné, přemýšlíte, jak se k tomu všemu postavit, v podstatě máte o mateřství zažitou představu, kdy dokonce...

NA ROZTRHÁNÍ: Tak tohle znamená mít děti

úterý, 14. února 2017, 20:11

Jestli jsme nebyli dva týdny nemocní, tak je to moc. Tentokrát začíná Míra, na kterého něco skočilo snad po pěti letech. „Ach jo....

Budějcká Drbna spojila síly s Jihočeským fotbalem

čtvrtek, 26. ledna 2017, 15:51

Budějcká Drbna a Jihočeský fotbal se konečně stali sourozenci! Nejsledovanější sportovní portál v regionu navlékl dres...

Na Facebooku je už 40 tisíc drbňáků

středa, 18. ledna 2017, 15:30

Ačkoliv existují i jiné sociální sítě, tak v českém internetovém prostředí jednoznačně dominuje sociální síť Facebook. A na té už...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.