Architekt Radek Vopalecký chce v Budějcích oživit koněspřežku

 
úterý, 10. ledna 2017, 16:14

Se zajímavým nápadem nejenom pro turisty, ale i pro samotné Budějčáky přišel architekt Radek Vopalecký z pražské kanceláře Vision Architecture. Primátorovi Českých Budějovic Jiřímu Svobodovi představil koncepci projektu s názvem Koněspřežka 2017. Z této kulturně-technické památky by rád znovu udělal atrakci běžného dne.

Podle jeho slov město zatím nedokázalo naplno vytěžit svůj turistický potenciál. Valná většina návštěvníků totiž pendluje pouze mezi Českým Krumlovem a Prahou. „Přitom zejména japonští turisté zajímající se o historické technologie by o takovou atrakci měli určitě zájem,“ říká Vopalecký, který již nastínil prvotní ideu „nové“ koněspřežky.

Mělo by se jednat o historickou tramvaj, která by byla tažená koňmi. Rozvážela by turisty po kulturních památkách s odborným výkladem profesionálního průvodce. V tramvaji by se mělo točit pivo a prodávat drobné občerstvení, například párky nebo zmrzlina. U každé památky by souprava čekala na turisty, kteří by se vydali na její prohlídku.


Trasa by začínala na nádraží, projela by městem a na náměstí Jiřího z Poděbrad by se otočila a jela městem zpět. Navazovala by i na lodní dopravu.

„Její provoz by byl o víkendech, tramvaj by stavěla v pěších zónách,“ doplňuje Vopalecký, jenž navrhl například sídlo Fotbalové asociace České republiky v Praze. Ucelená strategická koncepce architekta, která má přilákat turisty a zase o něco více kulturně oživit Budějce, však naráží na určitá úskalí a jistě nebude snadné ji případně prosadit mezi zastupiteli města.

„Myšlenka návratu koněspřežky je v podstatě dlouhodobý záměr. Když se v září 2008 koněspřežná dráha na jeden víkend vrátila do Českých Budějovic v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví, převažovalo nadšení tisíců lidí. Návrat technické památky jako turistické atrakce narazil ale také na své zarputilé odpůrce, kteří argumentují zhoršením dopravních podmínek. Na jedné straně bychom velice stáli o zatraktivnění Budějovic, na druhé straně známe hendikepy města po dopravní stránce. Všechny souvislosti je nutné vzít v úvahu. Doručeným materiálem se budou zabývat členové kulturní a památkové komise, kteří poté Radě města předloží svá stanoviska případně doporučení, jak v této záležitosti postupovat,“ dodává primátor Jiří Svoboda.

 

Líbí se vám nápad s oživením koněspřežky v Budějcích?

 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 304 čtenářů
 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Třesk v Motoru! Končí Tomáš Nouza i Luboš Rob

  • Voráček s Mrázkem chválili budějckou...

  • Jihostroj po famózním výkonu porazil Kladno...

  • Po nehodě u Opatovic zemřel sedmadvacetiletý...

Reklama
 
 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Do Budvar arény míří další lákavý soupeř. Zítra přijede Slavia Praha

úterý, 10. ledna 2017, 14:53

Tři těžké zápasy musí odehrát hokejisté ČEZ Motor České Budějovice během jednoho týdne. Po domácí prohře s Kladnem a...

SOUTĚŽ: Diskoples v Gerbeře nabídne taneční hity i rock

úterý, 10. ledna 2017, 13:40

Už pátý ročník oblíbeného Diskoplesu se uskuteční v sobotu 14. ledna od 19:30 v Kulturním domě Gerbera v Českých...

KULTURNÍ TIPY: Přijďte rozmrznout na koncerty a bály!

úterý, 10. ledna 2017, 11:29

Kultura se pomalu rozjíždí po vánočním útlumu a ve druhém lednovém týdnu na vás čeká mimo jiné Řezník s jeho novým...