V Temelíně se připravují na mrazy

 
čtvrtek, 5. ledna 2017, 13:33

Až minus patnáct stupňů Celsia předpovídají meteorologové nejnižší noční teploty na nejbližší dny. Nízké teploty nepodceňují ani v Temelíně. Výkonu elektrárny mráz sice svědčí, energetici ale musí připravit a průběžně kontrolovat pomocnou technologii.

Během středy v Temelíně napadaly pouhé tři centimetry sněhu. Vítr ale v nárazech dosahoval rychlosti 55 kilometrů za hodinu. „Zatím to bylo hlavně o odklízení navátého sněhu z komunikací. Technologii jsme na zimu připravili už v říjnu a listopadu,“ poznamenal temelínský mluvčí Marek Sviták.

„Zazimování“ elektrárny obnáší především kontrolu a přípravu pomocné technologie. Reaktoru se zima nějak nedotýká. Díky speciální ochranné budově jsou zde podmínky stabilní po celý rok. „Příprava na zimu je například o kontrole přímotopů, které udržují plusové teploty v bezobslužných místnostech. Kontrolujeme třeba i to, že jsou zavřená všechna okna. Je to velmi podobné tomu, jak se na zimu připravuje rodinný dům,“ vyjmenovat Sviták.

Další kontroly provádí ČEZ na jaderných elektrárnách v době, kdy mají uhodit silné mrazy. Celkově jde o desítky různých ověření, kdy se sledují například vozidla v areálu elektrárny, potrubní mosty, rozvody chladicí vody nebo zavření okna. Při mrazech jsou tyto kontroly mnohem častější než při běžných zimních teplotách.

Přes častější pochůzky ale mrazivé počasí Temelínu spíše svědčí. Leden tradičně patří k měsícům, kdy elektrárna vyrábí nejvíce elektřiny v průběhu roku. Například rozdíl mezi zimním a letním obdobím představuje denně ve výrobě řádově desetitisíce kWh elektřiny. Při nízkých zimních teplotách se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu.

Napsala Budějcká Drbna | Foto Marek Sviták

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Motor oslaví postup do extraligy, pokud…

  • RECENZE: Tanja dává ochutnat z připravované...

  • Ředitelem Budějovického Budvaru je Petr...

  • Řidič narazil s autem do schodů a převrátil...

Reklama
 
 

Kam dál?

POČASÍ S ALEŠEM: Prudce se ochlazuje. Počasí přinese další komplikace

čtvrtek, 5. ledna 2017, 07:00

Prudké ochlazení přinesl do Jihočeského kraje studený vítr od severu. Proudí mezi tlakovou níží nad východní Evropou a...

KOMENTÁŘ: Převáží model černé pleti nad akční nabídkou Lidlu? Ale kdeže!

středa, 4. ledna 2017, 21:21

„Co mám říct svému malému klukovi, který se rozbrečel... bál se bubáka. Když mu vysvětlujeme ‚neboj se, na obrázku je...

Heřman dal dva góly a rozhodl o vítězství Motoru na ledě Havířova

středa, 4. ledna 2017, 20:38

Těsné vítězství 2:1 vybojovali hokejisté ČEZ Motor České Budějovice ve 38. kole WSM Ligy. Havířov se ukázal jako zdatný...