Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Ferdinand Runk. Ve své době velmi ceněný, dnes opomíjený

Jeho nádherná díla obdivujeme například na zámcích v Českém Krumlově, Hluboké či Třeboni. Jméno Ferdinand Runk ale většině z nás nic neříká. A to i přesto, že patřil k významným malířům krajinářům své doby.

Před několika dny vyšla publikace, která vůbec poprvé prezentuje část Runkova díla pohromadě. Její autorkou je Mája Havlová, vedoucí oddělení správy mobiliáře a zámeckých knihoven Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

„Ferdinand Runk byl dlouhou dobu velmi opomíjený malíř krajinář. Do nedávna se o něm jen v několik větách zmiňovaly slovníky výtvarných umělců nebo Ottův slovník naučný, ale o jeho životě se příliš nevědělo,“ zmínila Mája Havlová. „Pracuji na NPÚ už třicet sedm let a jeho obrazy jsem měla mnohokrát v ruce. A čím víc jsem je pozorovala, tím víc mě fascinovaly.“

Runk se podle jejích slov pokoušel ve svých obrazech zachytit proměny přírody v různých obdobích, za různého osvětlení. „Aby dosáhl co největšího efektu střídání světla, pracoval kvašovou technikou, která mu umožňovala lépe zachytit detaily. Z jeho obrazů navíc čišel obdiv k přírodě, k horským velikánům i přírodním úkazům, ke geologii terénu. Své obrazy tvořil s láskou a zalidňoval ji ne předepsanou statickou stafáží, ale živoucími lidmi. Jeho lidičky pracují na polích, pijí v horkém létě vodu ze džbánů, odpočívají, obdělávají vinici. To vše včetně detailů krojů jen v několikacentimetrových velikostech. Čím víc jeho obrazy pozorujete, tím větší chuť máte do nich vstoupit, pobýt v té klidné idylické krajině.“

Ferdinand Runk byl velký turista a propagátor objevování hor. Při výběru motivu vystoupal na nějaký vrch, který mu umožnil zasadit do široké krajiny veduty zámků a měst. „Jeho obrazy měly být jakousi pozvánkou k návštěvě zobrazované krajiny. Ačkoliv maloval na zakázku majetková sídla svých mecenášů, maloval je tak, že zobrazované objekty byly v krajině jen doplňkem, nikoliv cílem,“ uvedla Mája Havlová.

Není divu, že si Ferdinand Runk vydobyl uznání. Za zmínku určitě stojí, že byl velmi vzdělaný, o čemž svědčí i fakt, že hovořil minimálně třemi jazyky. S lidmi z okolí knížete Arnošta Schwarzenberga také založil spolek „krasoduchů“, v německých zemích „biedermannů“. Společně se pustili do projektování zahrady v Aigenu, která měla povzbuzovat i vychovávat jak šlechtice, tak prosté lidi k lepšímu náhledu na svět.

Vlastní sběr obrazů a informací z archivu trval autorce dva roky. Celá kniha, kterou vydal Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, je pojata tak, aby byla přístupná i široké veřejnosti, nejen odborníkům. „Chtěla jsem napsat knihu nikoliv vysoce odbornou, kterou by si přečetlo jen pár odborníků, ale knihu pro ty, kteří se rádi dozvědí nějaké informace o svém kraji a lidech, kteří v něm žili. Nakolik se mi to podařilo, je už na posouzení čtenářů.“

A jaká díla Ferdinanda Runka má Mája Havlová nejraději? „Chtějte na matce, která má hodně dětí, aby určila to nejmilovanější. Všechny Runkovy obrazy jsou cenný ikonografický pramen. Doporučovala bych ale například podívat se na velký pohled na Český Krumlov od řeky, s odsvěceným kostelem sv. Jošta, přeměněným na pavlačový dům, a zadívat se na život prostých krumlovských obyvatel od vody. Nebo na Pouť na Lomci s poutníky, kupujícími si svaté obrázky, občerstvujícími se u soudku s naloženými okurkami a podobně. Já sama miluji obraz Opatovický rybník, se sluncem prosvítajícím listím mohutných dubů a zrcadlící se hladinou rybníka. Tam vidím předstupeň budoucí imprese.“

V letošním roce se Mája Havlová k žádné další publikaci nechystá. „Budeme připravovat v letních měsících velkou výstavu z děl Ferdinanda Runka, kam bych ráda získala i některé obrazy z liechtensteinských panství, které Runk vytvořil po smrti kněžny Pauliny pro tento významný moravský rod, ostatně se Schwarzenbergy spřízněný sňatky,“ zakončila.

Štítky Ferdinand Runk, malíř krajinář, Mája Havlová, kniha, Český Krumlov, Národní památkový ústav, Třeboň, Hluboké, malíř, České Budějovice, Arnošt ze Schwarzenbergu, zámek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ferdinand Runk. Ve své době velmi ceněný, dnes opomíjený  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.