Inspekce zjistila klamavou činnost u téměř 60 výrobků

 
středa, 4. července 2012, 08:30

Celkem 59 závažných pochybení ve 20 prodejnách velkých řetězců i menších obchodníků po celé České republice zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nejzávažnější je prodlužování data použitelnosti u uzenářských a mléčných výrobků.

„Uvádění nepravdivého data použitelnosti u uzenářských a mléčných výrobků patří z hlediska potravinové bezpečnosti k nejzávažnějším prohřeškům. Přesto můžeme konstatovat zlepšení,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V prodejně Hruška v Javorníku prodloužili trvanlivost uzenin o dva dny, v Jednotě v Uherském Ostrohu lidé mohli koupit šunkový točený salám tři dny po datu použitelnosti stanoveného výrobcem. Klamání o spotřebě inspektoři zaznamenali také v pobočce Albertu v Litomyšli nebo v Konzumu v Ústí nad Orlicí.

Havířovský Kaufland u 17 položek v sekci ovoce a zeleniny nepravdivě uvedl zemi původu. „Stejný prohřešek se opakoval u stejného řetězce také v prodejnách Jindřichově Hradci a Šumperku. V Kauflandu v České Lípě jsme zadrželi mražené filety z aljašské tresky, u kterých analýza potvrdila o asi deset procent méně masa oproti údaji na obalu,“ řekl Kopřiva.

Mluvčí dodal, že Jednota Přehořov nabízela šest dní prošlý výrobek pro děti. „Antoniho dětská šunka měla seškrábaný údaj o datu použitelnosti. Dětem určené kuřecí párky nevhodné ke spotřebě jsme zjistili také v Bille v Českých Budějovicích,“ doplnil mluvčí.

Klamání o složení výrobku se dopustil táborský Albert, Kaufland v Praze 4 měl zase umístěnou národní značku KLASA u zboží, které ji nedostalo. „V prodejně v Mostech u Jablunkova jsme u kuřecího masa zjistili zápach. Potravina nebyla vhodná ke spotřebě,“ sdělil.

Prostějovské TEMPO klamalo u mléčných výrobků, Inva Group ve Frýdku-Místku zase u klobásek. Sýr v Tescu v Držovicích obsahoval nežádoucí plísně na povrchu, které byly viditelné pouhým okem. „Boskovické Tesco zase nabízelo párky s lepkavým povrchem a nakyslým zápachem. Stejně na tom byly párky v prodejně v Přemyslovicích, kde jsme našli i stopy hniloby,“ konstatoval Kopřiva.

Penny Market v Dobrušce uváděl spotřebitele v omyl tím, že k výrobkům z cizích zemí umístil do regálu štítek s nápisem ´Česká kvalita´. Brněnský Albert prodával arašídy, v nichž inspekce našla mrtvé červy, pavučinky a larvy.

Napsala Lenka Horáková, Mediafax

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Třesk v Motoru! Končí Tomáš Nouza i Luboš Rob

  • Voráček s Mrázkem chválili budějckou...

  • Jihostroj po famózním výkonu porazil Kladno...

  • Po nehodě u Opatovic zemřel sedmadvacetiletý...

Reklama
 
 

Kam dál?

Zájem o dostavbu Temelína projevilo konsorcium MIR.1200

pondělí, 2. července 2012, 15:43

Konsorcium MIR.1200 odevzdalo energetické skupině ČEZ svou nabídku do tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín....

Budějcká společnost přináší okénko do Afriky

čtvrtek, 28. června 2012, 08:46

Pomoci chudým lidem v Africe a přiblížit černý kontinent české populaci si dává za cíl internetový server...

Valná hromada teplárny trvala neuvěřitelných 13 hodin

středa, 27. června 2012, 20:07

Úterní řádná Valná hromada Teplárny České Budějovice zažila dramatické jednání – spory menšinových vlastníků...