Noční požár stavení v obci Dub komplikoval silný mráz

 
středa, 11. ledna 2017, 13:17

Zásah hasičů u požáru zemědělského stavení v obci Dub na Prachaticku v noci z úterý na středu komplikoval silný mráz. Šest jednotek vyjelo na místo krátce před půlnocí a střechu dohašovaly ještě během středečního dopoledne. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun, nikdo nebyl zraněn.

Do Dubu vyjely k požáru stavení osádky cisteren profesionálních hasičů z Prachatic a posilové jednotky dobrovolníků z obcí Bavorov, Vlachovo Březí, Dub, Strunkovice nad Blanicí a Javornice. Rozsah byl natolik velký, že krátce po půlnoci byl na místě vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

„Požár zasáhnul venkovské zemědělské stavení s uzavřeným dvorem postavené do tvaru písmene ‚U‘ s půdorysem přibližně 40 x 40 metrů. V době příjezdu hasičů hořela plamenem střecha na všech třech částech. Hasiči okamžitě zahájili průzkum a hasební práce. Jelikož se jednalo o objekt používaný k rekreaci, nebyli uvnitř žádní lidé. Požár však zničil kompletně střechu včetně krovů, shořela tři osobní auta zaparkovaná uvnitř objektu a na jednom místě se hořící střešní krov propadnul,“ popisuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Nad požárem získali hasiči kontrolu před druhou hodinou ranní. Požár se přestal šířit a jednotky jej dohašovaly. Na základnu se po čtvrté hodině ranní vrátily některé jednotky, v sedm ráno se zase vystřídali prachatičtí profesionálové. Zásah pokračoval i ve středu dopoledne. „Vše komplikoval silný mráz, a to obzvláště v noci, kdy teplota klesla na –14 stupňů Celsia. Hasební voda prakticky vůbec neodtékala, ale okamžitě zamrzala jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. Hasiči se na požářišti museli pohybovat velmi opatrně, protože chodili pouze na ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokryla silná vrstva ledové tříště. Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru museli pracovat, je, že při hašení v silném mraze můžou zamrzat čerpadla či hadicové vedení,“ dodává Matějů.

Škoda podle prvních odhadů činí 2,5 milionu korun, příčinu vzniku požáru je v šetření, které pokračuje i ve středu. Zvláštní poděkování patří starostovi obce Dub, který ve vedlejší budově obecního úřadu vytvořil zázemí pro zasahující hasiče, kterým nechal uvařit horký čaj. Ti se tak mohli během hašení trochu ohřát.

Napsal Lukáš Dvořák | Foto HZS Jihočeského kraje

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Doprava v Českých Budějovicích

  • Zákaz prodeje o Velikonocích porušily tři...

  • Po čelním střetu dvou vozidel musel pro...

  • Motor oslaví postup do extraligy, pokud…

Reklama
 
 

Kam dál?

Kašperská 30 nabídne krásy NP Šumava i bývalý skokanský můstek

pondělí, 9. ledna 2017, 08:41

Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý...

U Světlíku na Českokrumlovsku zemřel po nárazu do stromu řidič vozidla

sobota, 7. ledna 2017, 21:41

Tragická dopravní nehoda se stala dnes odpoledne na silnici č. 162 mezi Světlíkem a Větřním. Zemřel řidič vozidla,...

Srážku tří aut u Chlaponic nepřežily dvě ženy. Další dvě jsou těžce zraněné

pátek, 6. ledna 2017, 09:23

U Chlaponic na Písecku došlo v pátek před devátou hodinou k tragickému střetu dvou osobních automobilů a jednoho...