Jihočeští silničáři dokoupili kvůli mrazům dva tisíce tun soli

 
středa, 11. ledna 2017, 11:33

Jihočeští silničáři museli kvůli mrazivému počátku roku dokoupit zásoby soli. Jde zhruba o dva tisíce tun za 3,7 milionu korun. V lednu, kdy dosud často mrzlo a rovněž sněžilo, spotřebovali téměř pět tisíc tun soli za devět milionů korun.

Zásoby SÚS Jihočeského kraje průběžně doplňuje. S dodavateli má podepsanou smlouvu, že firmě v případě nutnosti dodají další sůl. „Je o něco málo dražší, nárůst je řádově o stokoruny za tunu,“ řekl Jan Vykouk, náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje. Předejde se tak podle něj situaci před pár lety, kdy posypová sůl v Evropě chyběla a silničáři ji jen těžko sháněli. Dodavatelé tak teď musí mít povinně zásoby ve skladech.

Jihočeští silničáři mají zatím nejvíce práce v okresech Prachatice a Český Krumlov, dále na Jindřichohradecku, tam hlavně na Dačicku a kolem Studené. „Poslední dny se blíží skutečné zimě. Všechny sypače a auta jezdí, dispečinky máme postavené v pohotovosti, lidé jsou připraveni, a pokud sníh spadne, sypače vyjíždějí,“ řekl Vykouk.

Za prvních deset dní v lednu spotřebovali jihočeští silničáři skoro pět tisíc tun soli. „Naše skladová kapacita je 32 500 tun, což je zhruba 60 milionů korun. O začátku zimy jsme vyházeli 10 587 tun, z toho jenom za leden 4976 tun, za ten týden to představovalo v soli částku přes devět milionů korun. To číslo letí nahoru,“ uvedl náměstek. V posledních letech jihočeští silničáři stále rozšiřují kapacitu skladů. Každý rok přistavěli v kraji jeden, naposledy loni v Plané u Českých Budějovic.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje provozuje 186 sypacích strojů, zaměstnává téměř 450 lidí. Asi 95 procent z nich jsou kmenoví zaměstnanci, na zimní období pak SÚS přijímá řidiče navíc. Na některé služby jako pomocné prohrnování uzavírá smlouvy s externími dodavateli. „Například u silnice III. třídy se s místním zemědělcem domluvíme, že nám pomáhá prohrnovat,“ řekl Vykouk.

Zdroj ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Třesk v Motoru! Končí Tomáš Nouza i Luboš Rob

  • Voráček s Mrázkem chválili budějckou...

  • Jihostroj po famózním výkonu porazil Kladno...

  • Po nehodě u Opatovic zemřel sedmadvacetiletý...

Reklama
 
 

Kam dál?

Hornoplánský převoz byl vytažen na břeh. Město se ho snažilo udržet v chodu co nejdéle

středa, 11. ledna 2017, 07:40

Lodní přeprava mezi Horní Planou a Bližší Lhotou byla minulou sobotu ukončena. Převoz byl vytažen na břeh, kde se...

POČASÍ S ALEŠEM: Ve vyšších polohách lze ve středu čekat nový sníh

středa, 11. ledna 2017, 07:00

V polovině pracovního týdne se do jižních Čech znovu může vrátit sněžení. Zesílí také vítr a ve vyšších polohách tak...

Tříkrálová sbírka vybírá peníze pro potřebné

úterý, 10. ledna 2017, 19:01

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí u nás. Díky věrným koordinátorům, koledníkům i dárcům ji v roce 2017...