Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela

Martin Šonka poprvé vyhrál závod Red Bull Air Race

Skvělého úspěchu dosáhl v úvodním závodě nové sezony Red Bull Air Race český akrobatický pilot Martin Šonka. V Abú Zabí ovládl nejen třetí trénink, ale posléze kvalifikaci a celý závod, čímž vůbec poprvé získal vítězství v této prestižní letecké soutěži.

Martin Šonka měl v prvním vyřazovacím kole usnadněnou práci. Slovinský pilot Peter Podlunšek se se svým letadlem dostal mimo bezpečnou zónu tratě a byl diskvalifikován. Český akrobat tak musel trať pouze proletět bez zaváhání a mohl počítat s účastí mezi osmi nejlepšími. Nakonec mu čas 53.202 přinesl třetí místo a postup do další fáze. Řediteli závodu Jimu DiMatteovi poté z kokpitu poděkoval stylově česky: „Díky, kámo, díky.“

Blízko postupu mezi vysněnou osmičku byl i druhý český pilot Petr Kopfstein. V souboji s francouzským letcem Nicolasem Ivanoffem byl sice časem rychlejší, v polovině trati však přetnul jeden ze vzdušných pylonů a obdržená třísekundová penalizace ho odsoudila ke konci v prvním letošním závodě.

Právě Nicolas Ivanoff byl dalším soupeřem Jihočecha ve vyřazovací fázi. Francouzský pilot neletěl špatně, ale především v druhé polovině byl pomalejší než Martin Šonka a v konečném účtování zaostal za českým vítězem kvalifikace o více než jednu sekundu. Šonka si připsal čas 53.525 a postoupil mezi TOP čtyři letce závodu v Abú Zabí.

Jako první se na trať vydal kanadský akrobat Pete McLeod a předvedl slušný výkon. Pro své další tři soupeře stanovil čas 54.632. Pak se ale nad vodní hladinu vydal Šonka a předvedl naprosto ukázkový let v silném větru. Časomíra ukázala 53.139, což bylo pro Dolderera a Velardeho víc než hozená rukavice. Německý letec sice měl v prvním mezičase totožný čas jako Šonka, poté ale zaostával a nakonec ještě obdržel dvousekundovou penalizaci za špatný průlet brankou číslo 14. Jediný, kdo ještě mohl Šonku překonat, tak byl Španěl Juan Velarde. Ten ale už v předchozích letech za českým pilotem zaostával a na jeho překonání neměl.

Martin Šonka tak vůbec poprvé zvítězil v závodě Red Bull Air Race.