Počasí dnes21 °C, zítra21 °C

Motor vyhrál budějcké derby, diváci viděli deset gólů

Městský souboj mezi dvěma hokejovými mužstvy z jihočeské metropole opanoval ČEZ Motor České Budějovice. O nejvíce branek z celkových osmi vstřelených do sítě David Servisu se postaral autor hattricku Lukáš Žálčík. Dařilo se také Luboši Robovi, jenž si připsal čtyři body za gól a tři asistence.

Gólově úspěšnější byli během úvodní třetiny hráči David Servisu, prvoligoví motoráci přesto vedli s bezpečným náskokem 3:0. Mohly za to dva vlastňáky nováčka třetí nejvyšší hokejové soutěže. Pojďme ale postupně.

Už ve 2. minutě našel po levém křídle unikající Rob volného Lukáše Žálčíka a ten z těsné blízkosti překonal bývalého juniorského gólmana Motoru v brance městského rivala Spáčila.

Převaha domácího celku vyústila v další branku v čase 5:21, kdy přihrávku Vladimíra Škody srazil z trestné lavice se vracející Gulaš do sítě. Kdo by si vsadil, že za necelou minutu se podobná situace bude opakovat... Tentokrát nešťastně tečoval pas Radka Prokeše mimo dosah Spáčila Samohejl.

Výčet nebezpečných útočných akcí Motoru tím zdaleka neskončil, samostatný únik neproměnil v oslabení Škoda, obdobně dopadl výpad Gumana krátce před sirénou. Gólman Kváča na opačné straně kluziště se za prvních dvacet minut moc nezapotil.

Derby bylo bohaté na góly i v prostřední části hry. Ve 22. minutě doklepl nahození, které Spáčil neudržel, na brankovišti číhající Luboš Rob. Servismanům se sice povedlo snížit na konci 26. minuty hráčem číslo 26 Petrem Zichem, zanedlouho však Lukáš Žálčík střelou z kruhu vrátil Motoru čtyřbrankový náskok - 5:1.

Střelnice se nezavřela ani v dalším průběhu zápasu. Bývalý motorácký gólman Kůdela statečně vzdoroval, jenže ve 33. minutě nedosáhl na přesilovkovou střelu Miloslava Čermáka ani na povedenou teč Josefa Žáčka jednadvacet sekund před sirénou při další početní výhodě domácích. Tým, který je v Budvar Aréně doma, vedl 7:1.

V závěrečné periodě se měnilo skóre už jenom dvakrát. Autorem osmé přesné trefy Motoru a svého hattricku byl ve 42. minutě Lukáš Žálčík. Tečku za pohledným přípravným zápasem udělal těsně před koncem hráč švédského Färjestadtu Milan Gulaš, dnes ve službách David Servisu, jenž přesným projektilem zužitkoval přihrávku od hvězdného útočníka z NHL Martina Hanzala.

Letní příprava motoráků jede naplno. Už příští týden v úterý vyzvou na svém ledě od 18 hodin mužstvo hrající ruskou KHL, které je v Českých Budějovicích na soustředění - celek Amur Chabarovsk.

ČEZ Motor České Budějovice - HC David Servis 8:2 (3:0, 4:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Žálčík (Rob, Babka), 6. Škoda, 7. Prokeš (Žálčík), 22. Rob (Prokeš), 27. Žálčík (Rob), 33. Čermák (Chovan, Žovinec), 40. Žáček (Kuchejda), 42. Žálčík (Rob) - 26. Zich (Ferebauer, Vylíčil), 60. Gulaš (M. Hanzal, Zich). Rozhodčí: Pražák - Jindra, Němec. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:0. Diváci: 2100.

ČEZ Motor České Budějovice: Kváča (Bláha) - Suchánek, Vráblík, Fillman, Žovinec, Zíb, Pýcha, Mazanec, Žáček - Chovan, Pajič, Čermák - Nouza, Straka, Babka - Žálčík, Rob, Prokeš - Guman, Škoda, Kuchejda. Trenér Antonín Stavjaňa.

HC David Servis: Spáčil (30. Kůdela) - Zvoník, Břečka, Chaloupka, Škopek, Zich, Matoušek - Kozák, Cikán, J. Hanzal - M. Hanzal, Gulaš, Fleischman - Suchánek, Samohejl, Ferebauer - Bárta, Vylíčil, Mikeš, Šesták, Sumerauer. Trenéři Jiří Fedur a Rudolf Suchánek.

Štítky Luboš Rob, Madeta Motor České Budějovice, Milan Gulaš, Martin Hanzal, HC Škoda Plzeň, Josef Žáček, Rudolf Suchánek, Miloslav Čermák, Vladimír Škoda, National Hockey League