Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Budvar vede spory o ochranné známky přes 100 let

Budějcká Drbna vás včera informovala o vítězství Budějovického Budvaru v boji o značku Budweiser v Itálii. Dnes vám přináší ta nejzásadnější fakta o sporu budějckého pivovaru s největším světovým výrobcem piva, americkým pivovarem Anheuser-Busch InBev (ABI), o ochranné známky.

  • Budvar vede s Anheuser-Busch (AB), který v roce 2008 převzala belgická skupina InBev (nyní funguje pod názvem Anheuser-Busch InBev), spory o ochranné známky Budweiser, Bud a další prakticky po celou dobu své existence.
  • Duševní vlastnictví Budvaru tvoří ochranné známky, ochranná označení původu, zeměpisná označení a obchodní jména jako jsou Budweiser Budvar, Budweiser, Budvar, Bud a Budějovický Budvar. Pivovar jich má registrováno na 380 ve více než 100 zemích.
  • Američané ve sporu argumentují, že Budweiser se jako první značkové pivo v USA vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895. Češi zase namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města v roce 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.
  • V Evropě se v posledních letech dařilo spory urovnávat, podle odborníků i díky posílení právních pozic Budvaru, protože zeměpisná označení Budějovické pivo a Českobudějovické pivo získala v rámci EU ochranu, a to přímo ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU.
  • V letech 2000 až 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a řízení, z nichž Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem či remízou. Pod značkou Budweiser nesmí pivovar pivo prodávat třeba v USA, ležák tam tedy vozí pod značkou Czechvar.
  • Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.
  • Američané uspěli například na podzim 2011 v Rakousku, když jim tamní soud umožnil prodávat pivo pod značkami Bud a American Bud.
  • Začátkem letošního ledna Budvar uhájil svá práva k ochranné značce Budweiser ve Velké Británii. Koncem téhož měsíce firma naopak neuspěla u evropské justice v jednom z dlouholetých sporů. Tribunál (druhý nejvyšší soud EU) zamítl žalobu Budvaru, kterou chtěl zabránit zápisu známky BUD pro pivo americké společnosti.
  • V květnu 2013 Anheuser-Busch InBev popřel zájem o koupi Budvaru, o níž se léta spekuluje. Podle Budvaru stojí za tímto okázalým nezájmem ze strany ABI snaha o co nejlevnější získání ochranných známek českobudějovického pivovaru.
  • Dnes Budvar zaznamenal úspěch v Itálii, když tamní Nejvyšší soud ukončil dva spory o ochrannou známku vyvolané ABI. Soud zakázal ABI používat v Itálii značku Budweiser a prohlásil ji za klamavou.

Zdroj: ČTK

Štítky Budějovický Budvar, Anheuser-Busch InBev, spory, historie, pivovar, pivo, ochranná známka, Itálie, Evropská unie, USA, InBev Belgium, Přemysl Otakar II.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Budvar vede spory o ochranné známky přes 100 let  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.